Najmniejszy rozrusznik serca na świecie pomoże pacjentom

Rocznie w szpitalu w Nowym Sączu ma być przeprowadzanych około 20 takich operacji (fot. mat.pras.)

Ważą około dwóch gramów i mają przez 12 lat wspomagać pracę ludzkiego serca. Takie stymulatory wszczepiono dwóm pacjentom w Nowym Sączu.

Pionierska operacja w walce z glejakiem

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Europie operację w czasie, której chorej na glejaka podano lek bezpośrednio do komórek...

zobacz więcej

Kierujący zespołem operacyjnym prof. Dariusz Dudek zwrócił uwagę, że otwarty niedawno szpital kardiologiczny w Nowym Sączu jest jedyną placówką w Małopolsce przygotowaną do wszczepiania tego typu implantów.

Sama procedura została przeprowadzona wprawdzie w 2015 r. w krakowskim szpitalu im. Jana Pawła II, ale dotąd nie była ogólnodostępna. Placówka w Nowym Sączu planuje rocznie przeprowadzać ok. 20 takich zabiegów.

Rozrusznik Micra wszczepiany jest bezpośrednio do przegrody międzykomorowej serca, skąd nawet przez 12 lat pomaga stymulować pracę mięśnia.

– Dostępne są badania, które świadczą o tym, że po wyczerpaniu baterii pierwszego rozrusznika można o wiele prościej doszczepić kolejne. Łatwo więc obliczyć, że wszczepiając trzy baterie, możemy zapewnić ciągłość aż 36 lat stymulacji. Dla kardiologii i pacjentów to nowa, przełomowa jakość – powiedział Radiu Kraków prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, krakowski kardiolog i konsultant ośrodka w Nowym Sączu.

Rozrusznik Micra ma ratować życie pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą mieć wszczepionego urządzenia stosowanego obecnie.

źródło:
Zobacz więcej