Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podsumują rok pracy

W spotkaniu, które odbędzie się 11 grudnia, weźmie udział prezydent (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego zapowiedział TK w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. W spotkaniu, które odbędzie się 11 grudnia, weźmie udział prezydent.

„Spodziewano się, że TK nie będzie pracował. Teraz działa normalnie”

– Myślę, że komentarze byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego wynikają z pewnej bezsilności – powiedziała w „Czterech stronach” sędzia Julia...

zobacz więcej

„11 grudnia 2017 r. o godz. 15.30 odbędzie się uroczyste doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego zwołane na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 2072) z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy” – głosi komunikat TK.

„Przedmiotem Zgromadzenia Ogólnego będzie prezentacja informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w roku 2016” – czytamy.

W Trybunale Konstytucyjnym niszczono akta. Audyt trwa

Rok temu za kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego Trybunał Konstytucyjny wystąpił o zgodę na „brakowanie akt różnych dokumentów”. Będziemy...

zobacz więcej

Audyt w TK

Blisko rok temu prezesem TK została Julia Przyłębska, zastępując na tym stanowisku Andrzeja Rzeplińskiego.

26 października prezes TK powiedziała, że zapewne z końcem tego roku lub z początkiem przyszłego opinia publiczna pozna wyniki audytu zarządzonego przez nią w Trybunale po objęciu funkcji prezesa. – Nie spodziewałam się, że będzie przy tym tyle pracy; staram się robić audyt bardzo dokładnie – mówiła wówczas.

Powiedziała także, że stwierdzono m.in., iż „w Trybunale są sędziowie będący w stanie spoczynku, którzy ten stan zawiesili, wykonywali inny zawód, którego nie można łączyć ze stanem spoczynku, po czym powracali w stan spoczynku. Jednak polskiemu prawu nie jest znana instytucja zawieszenia stanu spoczynku”.

Pod koniec listopada Julia Przyłębska poinformowała, że „na miesiąc przed zakończeniem kadencji pana prezesa Rzeplińskiego, nastąpiło niszczenie akt zgodnie z przepisami, (na co była - red.) zgoda z Archiwum Akt Nowych”. – Będziemy próbowali wyjaśnić powody ich niszczenia – zapowiedziała, ujawniając dotychczasowe ustalenia audytu w TK.

źródło:
Zobacz więcej