Dyplomaci zaniepokojeni decyzją Trumpa. Apelują o zwołanie RB ONZ

Billboard w Jerozolimie (fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER)

Rada Bezpieczeństwa ONZ prawdopodobnie w piątek zbierze się na prośbę ośmiu państw tego liczącego 15 członków organu. Powodem jest decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

„Trump wypowiedział wojnę”. Ostre komentarze po deklaracji ws. Jerozolimy

Z wielu krajów, także sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi, płyną głosy krytyki ogłoszonego przez prezydenta USA Donalda Trumpa uznania...

zobacz więcej

Prośba o to, by sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres publicznie zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, złożyli: Francja, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Boliwia, Egipt, Senegal i Urugwaj – powiedzieli dyplomaci, na których powołuje się Agencja Reutera.

– ONZ nadała Jerozolimie specjalny status prawny i polityczny, do poszanowania którego Rada Bezpieczeństwa wezwała społeczność międzynarodową, dlatego uważamy, że Rada musi pilnie zająć się tą kwestią – oświadczył zastępca szwedzkiego ambasadora przy ONZ Carl Skau.

W rezolucji RB ONZ, przyjętej w grudniu zeszłego roku, podkreślono, że nie zostaną uznane „żadne zmiany co do granic do dnia 4 czerwca 1967 r., w tym w odniesieniu do Jerozolimy, poza tymi uzgodnionymi przez strony w drodze negocjacji”. Rezolucja ta została przyjęta przez 14 państw RB ONZ; od głosu wstrzymała się wówczas poprzednia administracja prezydenta USA Baracka Obamy.

USA przeniosą ambasadę

W środę prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Prezydent poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. Podkreślił również wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

W reakcji na przemówienie Trumpa Guterres podkreślił, że „wielokrotnie wypowiadał się przeciw jednostronnym krokom, które mogą zniweczyć widoki na pokój dla Palestyńczyków i Izraela”. Dodał, że „zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć powrót do negocjacji” między państwem żydowskim i Palestyńczykami.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 r., gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta.

źródło:

Zobacz więcej