Na tropie św. Mikołaja. Naukowcy zbadali miednicę

Kości przypisywane św. Mikołajowi pochodzą z IV w. naszej ery (fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG/Oxford University)

Nie ma wątpliwości, że św. Mikołaj był postacią historyczną, ale naukowcy chcą mieć dowód, że jego domniemane relikwie rozsiane po świecie są autentyczne. Eksperci z uniwersytetu w Oxfordzie zbadali szczątki biskupa z Miry.

Msza w intencji Świętego Mikołaja. Tak wyglądają mikołajki we Włoszech

Już o czwartej rano mieszkańców Bari obudziło bicie dzwonów, a potem już tysiące z nich zgromadziło się przed bazyliką - centralnym punkcie...

zobacz więcej

Datowanie radiowęglowe wykazało, że fragment kości miednicy, który należy do księdza z USA, pochodzi z IV wieku. Wynik zgadza się z okresem, w którym żył święty. Zapisy historyczne wskazują, że Mikołaj z Miry zmarł 6 grudnia około 345 lub 352 roku.

Relikwie św. Mikołaja znajdują się w wielu miejscach na świecie, m.in. w kościołach we Włoszech, Francji i USA. Naukowcy chcą zbadać elementy wszystkich, żeby się przekonać, czy należały do jednego człowieka.

Pierwsze zapiski o biskupie pojawiły się w VI wieku. Jest otoczony czcią zarówno w Kościele katolickim jak i Cerkwi prawosławnej. Główny obiekt kultu mieści się we włoskim mieście Bari.

źródło:
Zobacz więcej