Rynek autobusów na prąd się rozpędza

Liczba autobusów elektrycznych w Polsce stale rośnie (fot. mat.pras.)

Samorządy szykują w przyszłym roku rekordowe inwestycje w autobusy na prąd – informuje „Rzeczspospolita”. Rynek jest tak chłonny, że nawet produkująca kotły dla energetyki firma Rafako przymierza się do produkcji takich pojazdów.

Autobusy elektryczne za 180 mln złotych. Ursus ujawnia zamówienia na 2018 rok

Ursus zebrał już zamówienia na dostawę w 2018 r. elektrycznych autobusów o wartości prawie 180 mln zł – poinformował Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

zobacz więcej

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i branżowej firmy analitycznej JMK wynika, tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku łączna liczba zarejestrowanych w Polsce nowych autobusów z napędem elektrycznym, hybrydowym lub na gaz CNG zwiększyła się w porównaniu z całym zeszłym rokiem przeszło dwukrotnie.

Zmiany te dotyczą segmentu autobusów miejskich: – Zarówno wśród autobusów turystycznych, jak i międzymiastowych oraz minibusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić – zaznacza prezes PZPM Jakub Faryś.

Wśród operatorów miejskiego transportu ekologiczne rozwiązania stają się jednak coraz popularniejsze dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom wprowadzanym przez samorządy – wskazuje dziennik.

Według Aleksandra Kiereckiego, szefa autobusowego serwisu InfoBus.pl, w polskich miastach zarejestrowanych jest 89 autobusów na prąd. W latach 2018-20 na ulicach polskich miast pojawi się kolejnych 339 autobusów elektrycznych, których dostawy są w trakcie realizacji, na etapie przetargu lub pozyskiwania dofinansowania.

źródło:
Zobacz więcej