Niedobór pracowników narasta. Miliony rąk do pracy czekają, by je wykorzystać

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie (fot. Pexels)

Rąk do pracy w Polsce wcale nie brakuje. Brak tylko pomysłów, jak je wykorzystać – wskazuje „Rzeczpospolita”. Gazeta, powołując się na wyliczenia ekonomistów NBP, informuje, że liczba osób niepracujących, ale możliwych do przywrócenia na rynek pracy, może sięgać nawet 4 mln.

Eurostat: bezrobocie w Polsce spadło do 4,7 proc.

Stopa bezrobocia w sierpniu w Polsce wyniosła 4,7 proc. – poinformował Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny. W całej UE bezrobocie...

zobacz więcej

Z badań NBP wynika, że najszerzej definiowana stopa bezrobocia sięga 25 proc., podczas gdy jej definiowana zwyczajowo wersja wyniosła w III kwartale br. zaledwie 4,7 proc.

– Niedobór pracowników w Polsce narasta, ale nie tak szybko i nie jest tak palący, jak deklarują firmy. Wiele z nich przyzwyczaiło się do tego, że o pracowników nie trzeba było dbać – ocenia główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

– W wielu przypadkach firmy nie mogą znaleźć pracowników nie dlatego, że ich fizycznie nie ma, tylko, że nie są skłonni pracować za daną płacę – dowodziła ekonomistka z ośrodka badawczego GRAPE dr hab. Joanna Tyrowicz.

Z kolei cytowani przez dziennik ekonomiści mBanku zauważają, że bariera niedoboru pracowników jest elastyczna. W ich ocenie przedsiębiorstwa będą w stanie zwiększać zatrudnienie zgodnie z potrzebami, ale w niektórych gałęziach przemysłu i usług będzie to wymagało podwyższenia wynagrodzenia w tempie 10 proc. rok do roku (w całym sektorze przedsiębiorstw w tym roku płace rosły przeciętnie w tempie 4,8 proc. rok do roku).

źródło:
Zobacz więcej