RAPORT

Pogarda

Tusk murem za Noskiem. Cztery lata temu odwołał go ze stanowiska szefa SKW

Cztery lata temu Donald Tusk zwolnił Janusza Noska (fot. Leon Neal/Getty Images/ arch. PAP/Tomasz Gzell )
Cztery lata temu Donald Tusk zwolnił Janusza Noska (fot. Leon Neal/Getty Images/ arch. PAP/Tomasz Gzell )

Najnowsze

Popularne

„Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru” – napisał na Twitterze były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Te zdecydowane słowa wsparcia dla byłych szefów SKW stoją w sprzeczności z opinią byłego premiera z 2013 r., gdy na wniosek ówczesnego szefa MON Tomasza Siemoniaka odwoływał gen. Noska z pełnionej funkcji.

Tusk: Pytel i Nosek byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru

„Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru” –...

zobacz więcej

– Generał Nosek w mojej ocenie nie zapewniał takiego cichego, skutecznego i bez zbędnych konfliktów działania. Dlatego przyjąłem wniosek odpowiedniego ministra o dymisję; jak państwo wiecie, komisja sejmowa i prezydent skłonili się do mojego zdania – tak o przyczynach dymisji generała Janusza Noska mówił w Sejmie dziennikarzom Donald Tusk na początku października 2013 r., po podjęciu decyzji o rozpoczęciu procedury odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Cztery lata różnicy

Niemożliwość zapewnienia „cichego i skutecznego” działania w 2013 r. – zarzutu szczególnie ciężkiego dla szefa służby specjalnej – nie oznacza według byłego premiera, że gen. Nosek nie może w 2017 r. być „wzorem odpowiedzialności”. Być może jednak Donald Tusk nie przywiązywał do tych dwóch konkretnych – wysuwanych przez siebie – zarzutów większej wagi i kluczowe dla dymisji gen. Noska w 2013 r. było coś innego, więc stąd te różne, po latach, oceny oficera.

Powodem dymisji z 2013 r. nie była również kontrowersyjna decyzja gen. Noska o podjęciu współpracy SKW z FSB, o czym Donald Tusk informował po podjęciu decyzji, a która była kontynuowana za gen. Pytla, następcy Noska w SKW.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego szefa SKW gen. Piotra Pytla

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotr Pytel został zatrzymany na wniosek wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w...

zobacz więcej

„Bez zbędnych konfliktów”

Być może chodziło właśnie o drugą część wypowiedzi, czyli działanie „bez zbędnych konfliktów”. Oczywisty konflikt na linii SKW – MON wybuchł we wrześniu 2013 r., gdy służba nie przedłużyła ówczesnemu podsekretarzowi stanu MON Waldemarowi Skrzypczakowi certyfikatów dopuszczających go do tajnych informacji. Otoczką tej sprawy była rozmowa nagrana w restauracji „Sowa i Przyjaciele” w 2013 r. między posłem Ryszardem Kaliszem a byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

W trakcie rozmowy, upublicznionej przez portal tygodnika „Do Rzeczy”, Kalisz relacjonuje swoje spotkanie z gen. Noskiem – wówczas szefem SKW. „Nosek miał mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś »dużo wyżej« niż kierownictwo ministerstwa” – pisał w 2015 r. „Do Rzeczy”.

Konsensus na szczytach


To właśnie szef MON Tomasz Siemoniak złożył wniosek o odwołanie gen. Noska, do którego przychylił się Donald Tusk. Wokół dymisji szefa SKW panowała zresztą pełna zgoda na najwyższych szczeblach władzy, bo jak informowało wówczas Biuro Bezpieczeństwa Narodowego: „Prezydent Bronisław Komorowski nie zgłosił zastrzeżeń w sprawie odwołania gen. bryg. Janusza Noska ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego”.

Ostatecznie, zarówno szef SKW gen. Nosek jak i wiceminister Skrzypczak stracili stanowiska. Nietknięty cała sprawą Tomasz Siemoniak do końca kadencji pełnił funkcję szefa MON i wiceprezesa rady ministrów.

Dziś również i były minister solidaryzuje się z byłymi szefami SKW. Wprawdzie otwartym tekstem wyraża wsparcie tylko dla gen. Pytla, jednak na swoim profilu na Twitterze „polubił” i podał dalej wypowiedź byłego premiera odnośnie obu oficerów. Najwyraźniej były minister nie żywi urazy do gen. Noska za konflikt sprzed czterech lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej