Seksualny skandal, który wstrząsnął Wielką Brytanią. Nie żyje bohaterka afery Profumo

Christine Keeler zmarła w wieku 75 lat (fot. Central Press/Hulton Archive/Getty Images)

Christine Keeler, była modelka i tancerka, która w latach 60. znalazła się w centrum tzw. afery Profumo, czyli jednego z największych skandali obyczajowych i politycznych w zimnowojennej Wielkiej Brytanii, zmarła w wieku 75 lat - poinformował jej syn.

Elżbieta II, Bono i Madonna zamieszani w skandal „Paradise Papers”

Brytyjska królowa Elżbieta II, prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i piosenkarze Bono oraz Madonna są wśród 127 znanych osobistości zamieszanych...

zobacz więcej

Seymour Platt przekazał we wtorek na Facebooku, że jego matka zmarła w poniedziałek wieczorem w szpitalu pod Farnborough w południowej Anglii. W ostatnich latach życia zmagała się z przewlekłą chorobą płuc.

Afera Profumo wybuchła w 1963 roku u szczytu zimnowojennego konfliktu, gdy okazało się, że John Profumo, minister wojny w konserwatywnym rządzie Harolda Macmillana, i sowiecki attache morski w Londynie Jewgienij Iwanow mieli dwa lata wcześniej wspólną kochankę – 19-letnią Keeler.

Urodzona w 1942 roku Keeler w wieku 15 lat rzuciła szkołę i wkrótce zaczęła pracować jako tancerka w klubie nocnym w londyńskim Soho, cieszącym się wówczas złą sławą z powodu obskurnych lokali rozrywkowych, oferujących m.in. striptiz. Mężczyzn pokroju Profumo zaczęła poznawać, gdy zaprzyjaźniła się ze Stephenem Wardem, osteopatą z klientelą wśród śmietanki towarzyskiej, który przedstawił ją wielu wpływowym znajomym.

Ward, który przedstawił Keeler zarówno Profumo, jak i Iwanowowi, został skazany za czerpanie korzyści z prostytucji i odebrał sobie życie w więzieniu.

Odsłaniała kulisy „Panama Papers”, demaskowała korupcję. Zginęła w zamachu bombowym

Dauphne Caruana Galizia, najbardziej znana maltańska dziennikarka śledcza, zginęła w poniedziałek po południu w zamachu bombowym – poinformowała...

zobacz więcej

Po wybuchu afery Profumo przyznał się do wprowadzenia w błąd Izby Gmin, podał się do dymisji i wycofał z polityki. Afera zaszkodziła notowaniom konserwatystów, którzy w następnym roku przegrali wybory. Skandal ten uważany był przez część opinii publicznej za poważny cios dla ówczesnego politycznego establishmentu.

Keeler na dziewięć miesięcy trafiła do więzienia po przyznaniu się do składania fałszywych zeznań i utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości. Resztę życia spędziła, próbując uciec przed niechcianą popularnością.

– Byłam wtedy 19-latką, która dobrze się bawiła. Uwielbiałam każdą chwilę. Ale gdybym wtedy wiedziała, co stanie się później, uciekłabym stamtąd i nie zatrzymałabym się, dopóki nie dotarłabym do swojej mamy – powiedziała w latach 80.

Dwukrotnie wyszła za mąż i doczekała się dwóch synów. W 2013 roku w Londynie premierę miał zainspirowany aferą Profumo musical Andrew Lloyda Webbera, a w przyszłym roku ma ruszyć produkcja serialu BBC o tej historii.

John Profumo (fot. Ron Case/Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

źródło:

Zobacz więcej