
Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotr Pytel został zatrzymany na wniosek wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Pytel usłyszał zmieniony zarzut w śledztwie ws. współpracy SKW z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Chodzi o przekroczenie uprawnień służbowych w związku z funkcjonowaniem SKW.
– Ani panu generałowi Noskowi, ani panu generałowi Pytlowi tego typu wygłupy nie przystoją. Jednak nie traktuję tego w kategorii zdrady, nie...
zobacz więcej
Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował, że zatrzymanie Piotra Pytla spowodowane było z jego niestawiennictwem na zaplanowane we wtorek czynności procesowe.
„Przed zatrzymaniem prokurator podjął czynności mające na celu weryfikację okoliczności dotyczących niestawiennictwa podejrzanego na zaplanowane przesłuchanie, na które podejrzany wezwanie odebrał osobiście. Z poczynionych ustaleń wynikało, iż okoliczności wskazywane jako przyczyna niestawiennictwa w Prokuraturze nie znalazły potwierdzenia. Stąd decyzja o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu podejrzanego do Prokuratury” - napisano w komunikacie.
W przeciwieństwie do gen. Piotra Pytla – Janusz Nosek nie został zatrzymany, lecz zostało do niego skierowane wezwanie i „planowane są z nim czynności”.
Dwa śledztwa mające związek z działalnością Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO wszczęła stołeczna Prokuratura Okręgowa. Jedno dotyczy rzekomego...
zobacz więcej
Art. 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z „właściwymi organami i służbami innych państw” może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.
Media informowały nieoficjalnie o zarzutach w tej sprawie.
Według TVN i „Gazety Wyborczej”, chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji.
Delegacje b. szefa SKW w Rosji
„Umowa pozwalała na sprawne, bezpieczne wycofywanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu” – podała TVN, powołując się na rozmówców ze służb.
„Gazeta Polska Codziennie” podała z kolei, że „pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji”. „Umowa pomiędzy SKW a Federalną Służbą Bezpieczeństwa została zawarta z pominięciem Donalda Tuska, który wówczas nadzorował służby specjalne.
Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego” została zawarta z pominięciem Donalda Tuska, który wówczas nadzorował służby specjalne. Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego” – dodano.
Antoni Macierewicz o zatrzymaniu
– Wobec gen. Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB – powiedział Antoni Macierewicz. – Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania, związane ze stawianiem zarzutów – dodał.
Informacje o zatrzymaniu Piotra Pytla pojawiły się rano w mediach społecznościowych.
Rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński poinformował, że zatrzymanie Piotra P. związane było z „koniecznością wykonania z podejrzanym czynności procesowych związanych z ogłoszeniem postanowienia o zamianie zarzutów, wobec wcześniejszego niestawiennictwa Piotra P. na zaplanowane wczoraj czynności procesowe”. Podkreślił, że przed zatrzymaniem prokurator podjął czynności w celu weryfikacji okoliczności dotyczących niestawiennictwa podejrzanego. – Z poczynionych ustaleń wynikało, iż okoliczności wskazywane jako przyczyna niestawiennictwa w prokuraturze nie znalazły potwierdzenia – dodał Łapczyński.ŻW oczywiscie
— Dorota Pytel (@dorota_pytel) 6 grudnia 2017