RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morderstwo dziennikarki. Trzech mężczyzn oskarżonych

Daphne Caruana Galizia zginęła w zamachu bombowym (fot. PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA)
Daphne Caruana Galizia zginęła w zamachu bombowym (fot. PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA)

Trzech obywateli Malty zostało oskarżonych w związku z zabójstwem Daphne Caruany Galizii – poinformowały we wtorek wieczorem maltańskie media, powołując się na źródła sądowe. Dziennikarka śledcza i blogerka, która ujawniła korupcje u szczytów władz zginęła w zamachu.

Ośmiu zatrzymanych ws. zabójstwa znanej dziennikarki. Zginęła w zamachu bombowym

Maltańska policja zatrzymała w poniedziałek osiem osób w związku z zabójstwem dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii, która zginęła 16...

zobacz więcej

W poniedziałek maltańska policja aresztowała dziesięć osób podejrzanych o udział w zabójstwie dziennikarki. Siedmiu podejrzanych zostało zwolnionych po wpłaceniu kaucji.

W areszcie śledczym pozostało trzech mężczyzn w wieku od 53 do 55 lat. We wtorek zostali oni oskarżeni m.in. o skonstruowanie bomby, która zabiła dziennikarkę, posiadanie broni i udział w organizacji przestępczej.

Bogata kartoteka

Oskarżeni nie przyznali się do postawionych im zarzutów. Wśród nich są dwaj bracie. Według maltańskich mediów aresztowani mają kryminalną przeszłość i byli znani policji.

53-letnia Daphne Caruana Galizia na popularnym blogu ujawniła przypadki korupcji i skandale z będące udziałem miejscowych polityków. Atakowała premiera Josepha Muscata, a ostatnio także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i spółkami-krzakami.

16 października samochód Caruany Galizii został wysadzony w powietrze w pobliżu jej domu w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Kobieta zginęła na miejscu.

Śmierć popularnej dziennikarki i blogerki wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami.

źródło:

Zobacz więcej