Bankomaty odchodzą do lamusa. „Są systematycznie wycofywane”

Każdego roku wykonujemy na bankomatach około 600 mln transakcji (fot. Pxhere)

Bankomaty są systematycznie wycofywane – wynika z danych opublikowanych przez NBP. „Gazeta Polska Codziennie” zwraca uwagę, że utrzymanie bankomatów jest kosztowne, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów honorujących karty płatnicze.

Banki stawiają na aplikacje mobilne

Zarządzanie finansami osobistymi przez telefon komórkowy ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić czas. Banki widzą w tym szansę na zdobycie klienta,...

zobacz więcej

Tylko w 2017 roku ubyło już 312 bankomatów. – Nie, nie zostały skradzione – zapewnia Karol Teliga, prawnik, specjalista ds. bankowości. Jego zdaniem „to nieodwracalny trend. Utrzymanie bankomatu to pieniądze, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów akceptujących karty płatnicze. Więc bankomaty zaczną odchodzić w przeszłość”.

Pierwszy bankomat wszedł do służby przy oddziale banku Barclays 27 czerwca 1967 roku na przedmieściach Londynu – Enfield. W Polsce pierwsza maszyna pojawiła się w 1987 roku w Warszawie, obecnie jest ich ponad 24 tys. Każdego roku wykonujemy na nich około 600 mln transakcji. Tendencja jest jednak spadkowa.

– Z danych wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Zwłaszcza w centrach handlowych, gdzie jest bank na banku. Likwidacja bankomatów nie będzie dotyczyła ośrodków wczasowych, miejscowości wypoczynkowych itd. – przekonuje Teliga.

Przyszłością wirtualnej bankowości będzie wpłatomat poprzez swoją wielozadaniowość. Wielorozliczeniowe maszyny wpłacające, przyjmujące pieniądze i czeki. Przyjmujące lub zrywające lokaty bankowe. Maszyny, które uregulują opłaty, mandaty czy czynsz.

źródło:
Zobacz więcej