Kupno ziemi będzie łatwiejsze. Resort idzie rolnikom na rękę

O zmiany wnosiły organizacje rolnicze (fot. Pexels)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce ułatwić rolnikom kupowanie i sprzedawanie gruntów uprawnych – informuje „Nasz Dziennik”.

Od dziś ziemia rolna tylko dla rolnika

30 kwietnia wchodzi w życie ustawa wstrzymująca na 5 lat sprzedaż państwowych gruntów. Zaczynają także obowiązywać ograniczenia w sprzedaży...

zobacz więcej

Wiceszef resortu Zbigniew Babalski zapewnia, że nie dojdzie do wywrócenia pakietu ustaw z kwietnia 2016 roku o ochronie ziemi rolnej, a więc nie będzie rewolucji w systemie obrotu takimi gruntami. Gazeta wskazuje, że będą za to zmiany, o które wnoszą organizacje rolnicze.

Już w momencie, kiedy powstawały poprzednie przepisy ministerstwo zapowiadało, że będzie modyfikować prawo, jeśli okaże się to konieczne. – Życie pokazało, iż niektóre zapisy trzeba zmienić, bo po prostu przeszkadzają rolnikom – przyznał Babalski.

Zmiany, które chce wprowadzić ministerstwo do ustawy dotyczą m.in. ułatwień dla rolników, którzy chcą handlować gruntami między sobą. Poza tym zostanie rozszerzona definicja osób bliskich o rodzeństwo rodziców, pasierbów, zięcia oraz synową – i im także bez żadnego kłopotu – rolnik będzie także mógł przekazać swój grunt, tak jak wcześniej dzieciom czy wnukom.

źródło:
Zobacz więcej