Polska i 13 krajów przeciwnych pakietowi drogowemu

Polsko-niemieckie przejście graniczne, we Frankfurcie nad Odrą. (fot. Marcel Mettelsiefen/Getty Images)

14 krajów, w tym Polska, sprzeciwia się zaostrzeniu zasad pracy kierowców w transporcie międzynarodowym. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że protekcjonistyczne zabiegi nie mogą zwyciężyć.

PiS pyta KE o udział Bieńkowskiej w opracowywaniu pakietu transportowego

Europosłowie PiS komisji transportu PE skierowali do KE pytanie o ewentualne zaangażowanie dyrekcji podlegającej komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej w...

zobacz więcej

O sprzeciwie 14 krajów wobec pakietu drogowego poinformował po unijnej naradzie w Brukseli minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Podkreślił, że protekcjonistyczne zabiegi nie mogą zwyciężyć. – Nie mogą zniszczyć wolnego przepływu usług i handlu. To kwestia znalezienia kompromisu, ale kompromisu, który nie pozwoli szkodzić przedsiębiorcom w transporcie międzynarodowym z Polski, Słowacji, czy Węgier, czyli wszystkich tych, którzy dzisiaj bez problemu dają sobie na tym rynku radę – dodał minister.

Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej sprzed kilku miesięcy, kierowca ciężarówki już po trzech dniach od przekroczenia granicy unijnego państwa ma być objęty tamtejszymi przepisami o płacy minimalnej i delegowaniu pracowników. To wiąże się ze wzrostem kosztów i skomplikowanymi procedurami.

Największa grupa przeciwników takiego rozwiązania jest z Europy Środkowo-Wschodniej. Te kraje uważają, że propozycje Komisji uderzają w tańszą konkurencję właśnie z tego regionu. Polscy przewoźnicy mówią, że to próba wyeliminowania ich z rynku. Ale do grupy przeciwników dołączyły także m. in. Hiszpania, Irlandia i Portugalia. Kraje te argumentowały, że plany Komisji nie biorą pod uwagę położenia geograficznego kraju i że ucierpią państwa na peryferiach Wspólnoty.

źródło:

Zobacz więcej