Zwolennicy Saakaszwilego uwolnili go z rąk policji

Zwolennicy byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego uwolnili go z rąk policji (fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO)

Uwolniony przez swoich zwolenników z rąk policji były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili udał się na czele tłumu ludzi w stronę parlamentu Ukrainy w Kijowie. Polityk oświadczył, że rozpoczyna proces wyzwolenia Ukrainy spod władzy prezydenta Petra Poroszenki. Wcześniej we wtorek ukraińskie służby zatrzymały go w Kijowie.

Saakaszwili: mojemu życiu zagraża niebezpieczeństwo

Micheil Saakaszwili, który w niedzielę po wielu godzinach prób wjechał na terytorium Ukrainy, oświadczył w poniedziałek, że jego życiu zagraża...

zobacz więcej

– Idziemy do Rady (Najwyższej, czyli parlamentu – red.), gdzie będziemy domagać się impeachmentu prezydenta – przemawiał ze schodów kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Aleksandra, obok którego znajduje się jego mieszkanie.

– Wzywam wszystkich do przyjścia na Majdan (Niepodległości, główny plac Kijowa – red.) i rozpoczęcia procesu uwolnienia kraju od Poroszenki i jego bandy! Nie mamy się czego obawiać, to niech oni boją się nas! – mówił Saakaszwili.


Wysiadł z furgonetki

Polityk wyszedł z policyjnej furgonetki, którą miał być odwieziony na komisariat, i rozmawiał z ludźmi. Obecna na miejscu policja nie interweniowała.

Wcześniej Saakaszwili został zatrzymany w związku z podejrzeniem o współpracę z organizacjami przestępczymi. Został wyprowadzony z domu, w którym mieszka w Kijowie, i wsadzony do policyjnego samochodu. Przeciwko temu protestowali zgromadzeni tam zwolennicy byłego prezydenta. Na miejscu doszło do starć z policją.

– Saakaszwili usłyszał, że jest podejrzany o udział w działaniach zmierzających do obalenia władz państwowych – powiedział adwokat polityka Pawło Bohomazow, cytowany przez gazetę internetową „Ukrainska Prawda”.

Informacje te potwierdziły źródła agencji Interfax-Ukraina w siłach bezpieczeństwa. – Został zatrzymany. Wsadzono go do samochodu i wywieziono. Przygotowywane są dokumenty w sprawie podejrzenia i zostanie wyznaczony środek zapobiegawczy – powiedział informator agencji.

Komunikat w tej sprawie wydała już Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Oświadczyła, że były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został zatrzymany „w związku z postępowaniem prowadzonym z paragrafu 1 artykułu 256. kodeksu karnego Ukrainy”. Art. 256. mówi o „współpracy z organizacjami przestępczymi i ukrywaniu działalności przestępczej”.

Blokada auta z Saakaszwilim

Zwolennicy zatrzymanego w Kijowie Micheila Saakaszwilego blokowali własnymi ciałami samochód, którym policja starała się przewieźć go na komisariat. Zatarasowali też ulicę pojazdami.

Furgonetka, w której znajdował się Saakaszwili, otoczona była przez dziesiątki funkcjonariuszy sił specjalnych. W końcu Micheil Saakaszwili został uwolniony z rąk policji przez swoich zwolenników.

Zatrzymanie Saakaszwilego miało dramatyczny przebieg. Z relacji w mediach społecznościowych wynika, że gdy funkcjonariusze wkroczyli do jego mieszkania, były prezydent uciekł na dach budynku.

źródło:

Zobacz więcej