Psy czy koty? Nowe badania dowiodły, które zwierzęta są mądrzejsze

Milusińscy (fot. Pixabay/StockSnap)

Badania międzynarodowego zespołu naukowców pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA wykazały, że psy są mądrzejsze od kotów.

Naukowcy: koty są neurotyczne. Mogą rozważać zabicie człowieka

Ludzie uważają, że koty są słodkie i sympatyczne. Okazuje się jednak, że tysiące lat współistnienia obu gatunków, nie poprawiło charakteru...

zobacz więcej

Badając najbliższe człowiekowi czworonogi, grupa z naukowców z Brazylii, Danii, RPA i USA zastosowała metodę pozwalającą na przeliczenie i porównanie neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym psów i kotów.

Neurony, komórki nerwowe, są zdolne do przetwarzania i przekazywania informacji w formie sygnału elektrycznego i jako takie są podstawowym elementem układu nerwowego. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym ssaków, w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.

Prosta metoda

Do tej pory naukowcy zainteresowani porównaniem inteligencji różnych gatunków zwierząt z reguły skupiali się na mierzeniu wielkości mózgu. Prof. Suzana Herculano-Houzel w 2005 roku opracowała „szybką, prostą i tanią metodę obliczania” liczby neuronów w mózgu zwierząt i układzie nerwowym.

Stosując metodę opracowaną przez prof. Herculano-Houzel, naukowcy obliczyli, że kora mózgowa typowego kota zawiera ok. 250 mln neuronów, podczas gdy kora mózgowa ważącego ok. 8 kg psa Azorka obejmuje ok. 429 mln komórek nerwowych – prawie dwa razy więcej. W ocenie prof. Herculano-Houzel „sugeruje to, że psy mają o wiele większe zdolności poznawcze (kognitywne) niż koty”.

Eksperci przyznają, że inteligencja jest tylko jednym, ale nie jedynym z walorów czworonogów. W wypadku kotów liczy się też ich intuicja, niezależność, przywiązanie i „puszystość”.

źródło:

Zobacz więcej