Azotany w odwrocie. Projekt pochłonie setki milionów

Program wynika z dyrektyw unijnych (fot. Pixabay)

W ciągu dziesięciu lat program zmniejszenia odpływu azotanów do gleby ma pochłonąć 811 mln zł – informuje „Puls Biznesu”. Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Rośnie zadłużenie rolników. „Branża działa na trochę innych warunkach”

Ponad 544 mln zł wynosiło na początku września łączne zadłużenie 9 563 przedsiębiorstw rolnych, leśnych i rybackich zarejestrowane w Krajowym...

zobacz więcej

Resort szacuje, że wdrożenie programu wynikającego z dyrektyw unijnych w 466 tys. gospodarstw będzie kosztowało w najbliższej dekadzie 811 mln zł. Najwięcej – aż 750 mln zł – pochłonie budowa zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych.

Dziennik zwraca uwagę, że przedsiębiorców i rolników nie stać na takie inwestycje. Resort pracuje jednak nad określeniem narzędzi finansowych, które będą dostępne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz projektów realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzkie oddziały.

Poza wysokimi kosztami przedsiębiorców martwi też uznanie całego kraju za obszar narażony na zagrożenie zanieczyszczeniem azotanami, bo może to skrócić okres, w którym dozwolone będzie nawożenie pól.

źródło:
Zobacz więcej