Terroryści na wystawie. „Muzeum Męczenników” oburzyło Francuzów

Wystawę przygotowało dwóch duńskich artystów (fot. Parisien.fr)

Słowa oburzenia i potępienia ze strony francuskich mediów i polityków pod adresem kontrowersyjnej wystawy w Niemczech. W stolicy Niemiec na instalacji przygotowanej przez dwóch duńskich artystów zatytułowanej „Muzeum Męczenników” obok ludzi umierających za swoje poglądy pokazani są także dżihadyści.

Islamscy mordercy obok św. Kolbego. Kontrowersyjna wystawa w Berlinie

W Berlinie otwarto wystawę „Muzeum Męczenników”. Przedstawiono na niej islamskich zamachowców z Paryża, Nowego Jorku, Moskwy jako męczenników. Obok...

zobacz więcej

Wystawa zawiera portrety takich ludzi jak Sokrates, Martin Luther King czy spalona na stosie Joanna d’Arc, ale obok widnieją fotografie islamskich terrorystów. Wśród nich znalazł się Ismael Omar Mostefai, którego grupa zastrzeliła 13 listopada 2015 roku 90 osób w sali Bataclan.

Artyści pokazali również zdjęcia Mohammeda Atty, szefa terrorystów, którzy przeprowadzili atak z 11 września 2001 roku na Nowy Jork, czy zdjęcia autorów zamachów w Brukseli z marca ubiegłego roku.

Wystawa ma pokazać postacie ludzi, którzy oddali życie za swoje przekonania – wskazali organizatorzy. Przeciwko takiemu ujęciu sprawy zaprotestowała ambasada Francji w Niemczech, która podkreśliła, że mimo „przywiązania do wartości jaką jest wolność wyrazu artystycznego to jednak protestuje przeciwko mieszaniu męczeństwa z terroryzmem”.

Działające w Paryżu stowarzyszenie pomocy rodzinom ofiar zamachów wskazało, że popiera działalność artystyczną, także jako formę psychoterapii po traumie jaką jest atak terrorystyczny, ale dla niego taka wystawa to prowokacja, której nie można tolerować. Deputowany republikański Eric Ciotti uznał ekspozycję za „hańbę”.

źródło:
Zobacz więcej