Zbigniew Ziobro: Możliwe komisje weryfikacyjne także w innych miastach Polski

– Minister Jaki opracowuje koncepcję rozszerzenia mechanizmu jego komisji tak, by mogły one powstać we wszystkich miastach, gdzie dochodziło do podobnego procederu jak w Warszawie – zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w „Gościu Wiadomości” TVP Info. I dodał, że szykują się kolejne zatrzymania w sprawie reprywatyzacji w Warszawie. – Pokazujemy coraz więcej tej przestępczej piramidy w Warszawie. I takiej mafii prawniczej. Zobaczymy, gdzie dojdziemy – dodał.

Trzech urzędników m.st. Warszawy zatrzymanych ws. „dzikiej reprywatyzacji”

Trzech urzędników miasta stołecznego Warszawy zostało zatrzymanych w poniedziałek ws. „dzikiej reprywatyzacji” – informuje „Magazyn śledczy Anity...

zobacz więcej

Według ministra sprawiedliwości dopiero „dobra zmiana” w prokuraturze doprowadziła do skutecznego uderzenia w mafię reprywatyzacyjną w stolicy.

– Mieliśmy do czynienia z wyrzucaniem ludzi na bruk przez czyścicieli kamienic, przy bezdusznych władzach Warszawy. Dobra zmiana w prokuraturze doprowadziła do tego, że zatrzymaliśmy ten proceder krzywdy i przejmowania kamienic – podkreślał Zbigniew Ziobro.

Będą kolejne zatrzymania

Odnosząc się do zatrzymania kolejnych urzędników stołecznego ratusza, minister zapowiedział „dalsze zatrzymania”, ponieważ prokuratura dysponuje „kolejnymi ustaleniami i źródłami dowodowymi”.

– Ten ogrom bezkarności się skończył za sprawą naszych działań. Pokazujemy coraz więcej tej przestępczej piramidy w Warszawie i takiej mafii prawniczej. Postępowanie prowadzi nas coraz dalej. Zobaczymy, gdzie dojdziemy – mówił.

Zdaniem ministra Hanna Gronkiewicz-Waltz unikając stanięcia przed komisją weryfikacyjną straciła „znakomitą okazję, by wyjaśnić wszystko w sposób jasny i transparentny”.

Noakowskiego 16 pod lupą komisji weryfikacyjnej [RELACJA]

– Hanna Gronkiewicz-Waltz w sprawie Noakowskiego 16 schowała głowę w piasek; stała się zakładniczką lobby reprywatyzacyjnego - mówił przed komisją...

zobacz więcej

Po Warszawie komisje w innych miastach?

Ziobro zdradził także, że jest szansa na powstanie komisji weryfikacyjnych w innych miastach Polski. – Jaki opracowuje koncepcję rozszerzenia mechanizmu jego komisji, tak, aby mogły one powstać we wszystkich miastach, gdzie dochodziło do podobnego procederu jak w Warszawie. Równolegle pracuje prokuratura. W Krakowie działa zespół śledczych wzmocniony pracą policji. Podobnie w Łodzi. Na pewno nie odpuścimy – dodał.

Według ministra o „ponurym obrazie bezhołowia” wśród urzędników zajmujących się reprywatyzacją świadczy fakt, że niektórzy z zatrzymanych pracowników ratusza przyjmowali np. po 4 tys. zł łapówki, choć „mieli prestiżową pracę”.

– Ta ośmiornica wciągała różnych ludzi w te wiry przestępstw korupcyjnych i to wszystko obraca się przeciwko tym, którzy dali się na to skusić – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej