Socjalista nowym szefem eurogrupy. Chadecy się poddali

Mario Centeno, portugalski minister finansów, wybrany na nowego szefa eurogrupy (fot. REUTERS/Yves Herman)

Portugalski minister finansów Mario Centeno został wybrany na nowego szefa Eurogrupy. Na tym kluczowym w eurolandzie stanowisku zastąpi Holendra Jeroena Dijsselbloema.

Szef eurogrupy: program pomocy dla Grecji przedłużony o cztery miesiące

Program pomocy finansowej dla Grecji zostanie przedłużony o cztery miesiące – poinformował w piątek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem po...

zobacz więcej

Utrzymania stanowiska szefa eurogrupy w swojej rodzinie politycznej domagali się socjaliści. Wskazywali, że chadekami są szef Komisji Europejskiej Jean–Claude Juncker, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Centroprawica zrezygnowała z ubiegania się o stanowisko szefa tej grupy.

Kontrkandydatami Centeno byli: minister finansów Słowacji Peter Każimir, minister finansów Łotwy Dana Reizniece-Ozola i minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna. Po pierwszej rundzie wycofała się Łotyszka, po drugiej – Słowak. W finale Portugalczyk, który jest socjalistą, pokonał liberała z Luksemburga.

Przewodniczący eurogrupy poza ustalaniem porządku obrad i kierowaniem spotkaniami ministrów finansów państw strefy euro może też kierować radą zarządzającą Europejskiego Mechanizmu Stabilności, która odgrywa zasadniczą rolę w stabilizowaniu sytuacji finansowej w unii walutowej. Obecnie dostarcza np. środki finansowe dla Grecji w ramach programu pomocowego.

źródło:

Zobacz więcej