„Kto próbuje ograniczyć wydobycie węgla, działa na szkodę Polski”

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów (fot. arch. PAP/Leszek Wdowiński)

– Każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego, działa na szkodę Polski – oświadczył w Bełchatowie Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej wziął tam udział w centralnych uroczystościach z okazji Dnia Górnika.

Polska odporna na gazowy szantaż Moskwy

zobacz więcej

Jak podkreślił Macierewicz, „bez Bełchatowa, bez Turowa, bez tych kopalni, bez węgla brunatnego i węgla kamiennego, nie byłoby możliwości rozwoju gospodarczego Polski”. – Każdy, kto próbuje ograniczyć, kto próbuje działać na szkodę wydobycia węgla brunatnego, działa na szkodę Polski – oświadczył szef MON.

– Musimy to dzisiaj jasno powiedzieć, dziękując wam nie tylko za pracę, ale także za wieloletni wysiłek zmierzający do obrony i rozwoju Bełchatowa. Musimy mieć też świadomość, że są takie siły i tacy ludzie, którzy chcieliby w najróżnorodniejszy sposób ten wasz wysiłek zmarnować, spłycić, unicestwić - mówił minister.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe 12 oddziałów – w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie – na terenie dziewięciu województw. Spółka zatrudnia łącznie ponad 19 tys. pracowników.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 78 proc.; spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej na poziomie 38 proc. rocznej produkcji krajowej.

źródło:

Zobacz więcej