RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sąd przyśpieszy dezubekizację. Powstanie sekcja do spraw odwołań

Powstanie sekcja do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Powstanie sekcja do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Warszawski sąd szacuje, że będzie musiał pochylić się nawet nad 60 tysiącami odwołań byłych funkcjonariuszy, którzy nie zgadzają się z obniżeniem uposażeń. Powstanie więc sekcja do spraw odwołań od decyzji dezubekizacyjnych, w której znajdzie pracę 121 osób.

Dezubekizacja: niższe emerytury dla 39 tys. byłych funkcjonariuszy

Prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL od 1 października będzie miało obniżone emerytury i renty na mocy tzw. ustawy...

zobacz więcej

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Rząd ma wyłożyć pieniądze na nowe etaty dla sędziów, ich asystentów i urzędników z warszawskiego Sądu Okręgowego, który będzie rozpatrywał odwołania funkcjonariuszy objętych ustawą dezubekizacyjną. Koszty z tym związane mają wynieść około miliona złotych miesięcznie. Gazeta podaje, że według danych MSWiA z końca października ustawą dezubekizacyjną objęto ponad 38 tys. osób.

3906 odwołań

Do tej pory do Sądu Okręgowego w Warszawie, a tylko on rozpatruje te sprawy, wpłynęło już 3906 odwołań od decyzji obniżających emerytury i renty byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, rozpatrywać ma je specjalnie do tego utworzona sekcja. Warszawski sąd obliczył, że by je sprawnie rozpatrzyć, trzeba powiększyć zatrudnienie o 25 nowych sędziów, drugie tyle asystentów oraz 75 urzędników.

Rząd nieco modyfikuje ten plan. – W projekcie budżetu państwa na przyszły rok zostały zaplanowane wydatki na utworzenie od 1 stycznia 2018 r. 30 etatów sędziowskich, 15 etatów asystenckich i 74 etatów urzędniczych – poinformował Jerzy Kubrak z biura komunikacji ministerstwa. Warszawski sąd szacuje, że liczba odwołań, którą będzie musiał rozpatrzyć, to 40-60 tys. spraw – w tym świadczenia dla rodzin czy dzieci zmarłego funkcjonariusza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej