Zagrali na trąbach adwentowych, trombitach i bazunach

Dźwięk ligawek, zwanych też trąbami adwentowymi, obwieścił w Ciechanowcu początek przygotowań do świąt. Tradycji stało się zadość podczas 37. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (woj. podlaskie).

Oczekiwanie na narodziny Chrystusa. Dziś zaczyna się Adwent

W Kościele katolickim początek Adwentu. Dla wiernych to czas zadumy i wyczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Początek nowego roku...

zobacz więcej

Konkurs odbywa się od lat na początku adwentu, czyli przygotowań do Bożego Narodzenia w Kościele katolickim. Organizatorzy podkreślają, że to jedyna taka impreza w kraju; jej celem jest podtrzymywanie tradycji pasterskiego muzykowania i kulturowego znaczenia tych instrumentów. W tym roku w dwudniowym konkursie wzięło udział ok. 150 osób z Polski, Litwy, Białorusi, Słowacji i Ukrainy. Najmłodsza uczestniczka miała 3 lata, najstarszy uczestnik – 85.

Rywalizowano w trzynastu kategoriach. Osobno – i do tego w różnych grupach wiekowych – oceniani byli grający na ligawkach, trombitach, bazunach, rogach pasterskich i tzw. innych instrumentach pasterskich.

Tradycyjnie najliczniej obsadzone były kategorie ligawek, w sumie zagrało na nich w konkursie ponad 60 osób w różnym wieku. Po raz drugi z rzędu wygrał Teodor Niemyjski z Ciechanowca.

Ten niezwykły instrument podbija świat. Wymyślił i skonstruował go Polak

Miał wielkie marzenie – stworzyć niezwykłe urządzenie. Wiedział, jak i co chce zrobić, ale nie miał pieniędzy. Pomogli rodzice. Żeby sfinansować...

zobacz więcej

Powrót tradycji

Rozbrzmiewający dźwięk ligawek, zwanych też trąbami adwentowymi, tradycyjnie obwieszczał początek przygotowań do świąt. Nazwa instrumentu pochodzi od słowa „legać”, czyli opierać na czymś. Trąba jest bowiem długa, czasem kilkumetrowa i często trzeba ją o coś oprzeć, bo nie da się jej wygodnie utrzymać w rękach w czasie gry.

W czasie wojny Niemcy niszczyli ligawki i zakazywali ich używania, twierdząc, że służą do przekazywania różnych sygnałów, np. przez oddziały partyzanckie. Tradycja zanikła, a po wojnie długo nie mogła się odrodzić. Konkurs w Ciechanowcu pomógł ją wskrzesić i podtrzymać.

Historia konkursu sięga 1974 roku, wymyślił go ówczesny dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Kazimierz Uszyński. W 1980 roku przekształcono imprezę w Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich, a od lat biorą w nim udział także osoby z zagranicy.

źródło:

Zobacz więcej