Glenn Miller Orchestra z koncertami w Polsce

Pomimo 80 lat istnienia, The World Famous Glenn Miller Orchestra jest wciąż niekwestionowanym liderem big-bandowego brzmienia (fot. PAP/EPA)

Wyjątkowe wydarzenie przepełnione duchem Świąt – orkiestra Glenna Millera da cztery koncerty w Polsce. Oprócz nowych kompozycji usłyszymy nieśmiertelne przeboje z pierwszych miejsc światowych list przebojów. Fani będą mogli je usłyszeć podczas niebywałego występu w Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie.

Pomimo 80 lat istnienia, The World Famous Glenn Miller Orchestra jest wciąż niekwestionowanym liderem big-bandowego formatu, a zarazem najbardziej pożądaną kapelą swingową na świecie. Wydawać by się mogło, że w ciągu 60 lat, jakie minęły od śmierci legendarnego Glenna Millera, popularność muzyków powinna osłabnąć. Jednak blisko 300 koncertów granych każdego roku świadczy o czymś zupełnie przeciwnym.

Ani Beatlesi, ani Elvis Presley nie mogą poszczycić się taką liczbą przebojów królujących na pierwszych miejscach list przebojów. Dzięki tak wyśmienitym utworom jak Moonlight Serenade, In the Mood, Tuxedo Junction, Chattanooga Choo Choo, czy I've Got a Gal in Kalamazoo, kapela ugruntowała swoją pozycję na scenie. To właśnie one, stały się największymi szlagierami charakterystycznego dla zespołu brzmienia.

Grudniowy występ będzie wyjątkowym wydarzeniem przepełnionym duchem Świąt. Oprócz klasyki, fani usłyszą też zupełnie nowe kompozycje zagrane pod batutą znakomitego dyrygenta Wila Saldena, dla którego motto lidera orkiestry – Glenn’a Miller’a: „Każdy muzyk lub kompozytor marzy o stworzeniu absolutnie wyrazistego brzmienia, które natychmiastowo będzie rozpoznawalne zaledwie po kilku pierwszych taktach” stały się ogromną inspiracją.

Jako perfekcjonista zawsze wymagał tego samego od każdego członka grupy. To właśnie jego podejście do pracy sprawiło, że otrzymał on od publiczności najcenniejszą nagrodę – podziw i zachwyt.

Powstała w 1937 roku orkiestra szybko odniosła ogólnoświatowy sukces. Po śmierci twórcy, który zginął w katastrofie lotniczej w 1944 roku, batutę po mistrzu przejął jego przyjaciel Tex Benek. Obecnie na świecie istnieją trzy Orkiestry Glenna Millera - każda z nich występuje na innym kontynencie. Dzięki temu jest to także jedyny zespół, który występuje przed większość dni w roku, odwiedzając nawet najodleglejsze zakątki świata.

W czwartek wieczorem „The World Famous Glenn Miller Orchestra" wystąpi w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W piątek będzie można ją zobaczyć Operze Novej w Bydgoszczy, a w sobotę - w Sali Kongresowej w Warszawie. W niedzielę amerykańscy muzycy wystąpią w Auditorium Maximum w Krakowie.

źródło:
Zobacz więcej