Piłsudski chciał interwencji zbrojnej w Niemczech. Premiera „Marszałka” w Teatrze Telewizji TVP

Sztuka Wojciecha Tomczyka to dzieło o mniej znanych faktach z życia jednego z najwybitniejszych polskich polityków - marszałka Józefa Piłsudskiego. Autor opowiada o jednym z najmniej znanych momentów historii Europy XX wieku - planowanej przez Piłsudskiego interwencji zbrojnej w Niemczech, około 1933 roku.

Piłsudski w miejsce Armii Czerwonej. W Nowym Sączu postawią pomnik marszałka

W Nowym Sączu przy Alejach Wolności stanie pomnik Józefa Piłsudskiego. Wcześniej w tym miejscu stał monument upamiętniający Armię Czerwoną. Rada...

zobacz więcej

„Nawet gdybyśmy my napadli na Hitlera, to też byłaby to wojna obronna” – te słowa Józefa Piłsudskiego z 1934 roku mogą stanowić motto dramatu Wojciecha Tomczyka. W warstwie dramatu osobistego jest to historia ostatnich lat życia marszałka Piłsudskiego. Podstarzały, chory i zmęczony ma podjąć decyzję o rozpoczęciu blitzkriegu przeciwko Niemcom.

Ta decyzja jest ryzykowna i może być tragiczna w skutkach. Marszałek ma wiele do stracenia, przede wszystkim swoje miejsce w historii. W gronie najbliższych współpracowników przedstawia swoją wizję polityki zagranicznej – swój polityczny testament. Przewiduje między innymi, że po jego odejściu, Polska będzie miała cztery lata spokoju, natomiast reszta zależy już tylko od jego następców.

Premiera sztuki w poniedziałek, 4 grudnia o 20.25 w telewizyjnej „Jedynce”.

Prapremiera „Marszałka” odbyła się w Belwederze

Prapremierowy pokaz spektaklu Teatru Telewizji „Marszałek” Wojciecha Tomczyka w reż. Krzysztofa Langa odbył się w stołecznym Belwederze w sobotę; obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, prezes TVP Jacek Kurski oraz prof. Szewach Weiss.

Zaproszone były także grupy młodzieży licealnej z Węgrowa, Siedlec i Warszawy. Pokaz zorganizowała Kancelaria Prezydenta RP i Telewizja Polska S.A.


– Piłsudski był wizjonerem i miał wyrazistą koncepcję zjednoczonej Europy. Widział stolicę Europy w Wilnie – wyjaśnia autor sztuki Wojciech Tomczyk. – Chciałem zrozumieć fenomen Józefa Piłsudskiego. Najważniejszego Polaka pierwszej połowy XX wieku – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej