LOT z „najnowszym dzieckiem Boeinga”. Jedyny taki samolot w tej części Europy

– PLL LOT są pierwszą linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, której flota wzbogaci się o nowoczesne samoloty Boeing 737 MAX 8 – podkreśla prezes LOT Rafał Milczarski. Pierwszy z sześciu zamówionych przez spółkę B737 MAX 8 wylądował w sobotę na warszawskim Lotnisku Chopina.

Nowoczesny i piękny. Nowy samolot LOT-u wylądował w Warszawie

Pierwszy z sześciu nowoczesnych samolotów Boeing 737 MAX 8 w barwach PLL LOT wylądował w sobotę na warszawskim Lotnisku Chopina. To...

zobacz więcej

– To szczególny dla nas dzień, flota LOT-u wzbogaca się o najnowsze dziecko Boeinga, jakim jest najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata, czyli Boeing 737 MAX 8. Jesteśmy pierwsza linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, która będzie miała ten samolot w swojej flocie – powiedział dyrektor polskiego przewoźnika, na konferencji prasowej po wylądowaniu samolotu w Warszawie.

– Jesteśmy też jednym z pierwszych przewoźników na świecie, który do obsługi połączeń średniego i krótkiego zasięgu będzie wykorzystywał Boeingi 737 MAX 8. Jesteśmy również obecnie najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie. Jestem przekonany, że nowe samoloty pomogą nam jeszcze bardziej zwiększyć efektywność kosztów naszych operacji i znacząco podnieść jakość oferty. Dzięki najbardziej zaawansowanym technologicznie samolotom Boeinga: B787 Dreamliner i nowym B737 MAX LOT jest liderem w wyznaczaniu nowej jakości dla branży lotniczej w regionie – ocenił szef LOT-u.

Nowy MAX na pokładzie ma 186 foteli w trzech klasach: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej. Z tyłu każdego fotela znajdują się gniazdka elektryczne i wejścia USB. Wnętrze kabiny pasażerskiej zostało zbudowane w formule Boeing Sky Interior opartej o rozwiązania zastosowane w dreamlinerach. W kabinie znajdą się nowe, ergonomiczne schowki i oświetlenie LED umożliwiające zmianę natężenia i barwy światła. W kuchni znajdą się m.in. piekarniki konwekcyjne, chłodziarki i ekspres do kawy.

LOT odebrał ósmego dreamlinera. Maszyna leci do Polski z USA

PLL LOT odebrały w piątek w Stanach Zjednoczonych ósmego i zarazem ostatniego z zamówionych samolotów typu Boeing 787-8 Dreamliner. Nowa maszyna...

zobacz więcej

– MAX jest znacznie cichszy, bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska, niż jakikolwiek inny dostępny na rynku samolot tej klasy. Dla pasażerów oznacza to, że będą wygodniej podróżować. A dla firmy – będziemy więcej zarabiać – przekonywał Rafał Milczarski.

Obecny na konferencji prasowej wiceprezes Boeinga na Europę Monty Oliver powiedział, że LOT jest dla producenta „cennym klientem od lat”. – Polski przewoźnik był pierwszą linią w Europie, która odebrała dreamlinera, a teraz stał się jednym z pierwszych odbiorców MAX-a w Europie. Jego zdaniem nowy 737 MAX zapewni flagowemu przewoźnikowi efektywność, zasięg, niezawodność i niższe koszty operacyjne, a wszystko to przy komforcie podróży pasażerów.

W sumie do końca 2019 r. LOT odbierze sześć B737 MAX 8; drugi egzemplarz – przed końcem grudnia br. Spółka podkreśla, że tych sześć nowoczesnych samolotów uzupełni flotę posiadanych przez LOT Boeingów 737 - czterech B737-800 NG i trzech B737-400 Classic. MAX-y zostały pozyskane w formie leasingu operacyjnego w ramach umowy z AirLease Corporation (ALC).

Strategia LOT-u na lata 2016-2020 zakłada, że przewoźnik będzie posiadał co najmniej 15 sztuk MAX-ów do obsługi połączeń średniego i krótkiego zasięgu. Dotychczas zamówienia na B737 MAX złożyło 92 przewoźników z różnych części świata.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

źródło:

Zobacz więcej