Filmował „Sól ziemi czarnej” czy „Dwóch ludzi z szafą”. Zmarł Maciej Kijowski

Maciej Kijowski był autorem zdjęć m.in. do filmu Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”; na zdjęciu Olgierd Lukaszewicz (fot. TVP)

Maciej Kijowski odszedł w wieku 82 lat. Był autorem zdjęć do ponad 50 filmów i seriali – m.in. „Komedii małżeńskiej”, „Diabła”, „Dwóch ludzi z szafą” czy „Plebanii” – poinformowało na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Witold Adamek nie żyje. Był autorem zdjęć m.in. do „Krótkiego filmu o miłości”

Zmarł operator, scenarzysta i producent filmowy Witold Adamek. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorem zdjęć do m.in. „Krótkiego...

zobacz więcej

Maciej Kijowski urodził się 1 stycznia 1935 r. w Bereźnie (obecnie Białoruś). Studia na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi ukończył w 1959 r. Wtedy stworzył zdjęcia m.in. do legendarnej etiudy Romana Polańskiego – „Dwóch ludzi z szafą”.

W latach 60. pracował jako operator kamery m.in. na planie takich filmów, jak „Wyspa złoczyńców”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Sól ziemi czarnej”, „Wszystko na sprzedaż” czy „Trzecia część nocy”, z reżyserami – Jerzym Kawalerowiczem, Andrzejem Wajdą, Stanisławem Jędryką, Andrzejem Żuławskim i Kazimierzem Kutzem.

W 1972 r. zadebiutował jako samodzielny operator zdjęciami do „Diabła” Andrzeja Żuławskiego. Był też odpowiedzialny za zdjęcia do popularnego serialu TVP „Plebania” (od 2000 do 2011 r.).

Nie żyje wybitny operator filmowy Krzysztof Ptak

Zmarł Krzysztof Ptak, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – poinformowała Szkoła Filmowa w Łodzi. Był autorem zdjęć m.in. do...

zobacz więcej

Maciej Kijowski współpracował też z takimi reżyserami, jak: Roman Załuski, Andrzej Kondratiuk, Wiesław Romanowski czy Julian Dziedzina. Był autorem zdjęć do ponad 50 filmów i seriali, m.in. „Drzwi w murze”, „Najważniejszego dnia życia”, „Zaklętego dworu”, „Gwiazd porannych”, „Bołdyna”, „Kamiennych tablic”, „Dziewczyny z Mazur”, „Komedii małżeńskiej”, „Wrzeciona czasu” i „Słonecznego zegara”.

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł 30 listopada w Warszawie; nabożeństwo żałobne w jego intencji odbędzie się we wtorek o godz. 12, w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej