Śnieżyce, gołoledź i wichury paraliżują Hiszpanię i Francję

Zima zaatakowała Hiszpanię (fot. PAP/EPA/SANTI OTERO)

W związku z intensywnymi opadami śniegu w dziewięciu prowincjach Hiszpanii zablokowanych zostało kilkadziesiąt dróg. Najtrudniejsze warunki panują w Nawarze, Kantabrii oraz w Asturii, w północnej części kraju.

Meteorolodzy ostrzegają: Mnóstwo śniegu, może być niebezpiecznie

W siedmiu województwach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia pogodowego w związku z intensywnymi opadami śniegu. A najwięcej opadów w...

zobacz więcej

W związku z intensywnymi opadami śniegu w dziewięciu prowincjach Hiszpanii zablokowanych zostało kilkadziesiąt dróg. Najtrudniejsze warunki panują w Nawarze, Kantabrii oraz w Asturii, w północnej części kraju. Wichury dotknęły również Francję. Władze hiszpańskiej obrony cywilnej oświadczyły, że w związku z intensywnymi opadami deszczu i śniegu na drogi wyjechało w północnej części kraju kilkaset pługów śnieżnych, z czego ponad 130 w samej tylko wspólnocie autonomicznej Kraju Basków. Zamknięto porty Zegama i Elgueta.

Trudne warunki, charakteryzujące się spadkiem temperatur poniżej 0 st. Celszjusza oraz intensywnymi opadami śniegu, występują również m.in. w Asturii i Kantabrii. Znaczący spadek temperatur zanotowano także w Kastylii-La Manchy, na Balearach oraz w Katalonii, gdzie temperatura spadła w nocy do 2 st.C.

Zmartwienie restauratorów

Restauratorzy przyznają, że atak zimy wpływa negatywnie na obroty sektora gastronomicznego. – W piątek po południu na ulicach miasta widocznych było niewielu mieszkańców. Inni, którzy zwykle wychodzą na spacery i jedzą kolacje w restauracjach, woleli pozostać w swoich domach. W weekend, podczas którego zapowiadany jest dalszy spadek temperatur, nie spodziewamy się licznych wizyt ze strony turystów –mówi mieszkająca w Barcelonie restauratorka Jacquelin Suarez.

Uwaga! Ślisko na drogach i chodnikach

Śliskie ulice, jezdnie i chodniki - tak wyglądała sytuacja na polskich drogach w nocy. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed...

zobacz więcej

W środkowej części Hiszpanii spadkowi temperatur towarzyszą opady śniegu z deszczem, m.in. w okolicach Burgos i Palencii. Z kolei w Valladolid oraz w Madrycie temperatura spadła w nocy do -3 st. C, a na jezdniach ruch pojazdów utrudnia gołoledź.

Meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach na terenie Hiszpanii utrzymają się niskie temperatury, a w jej północnej części opady śniegu. Wskazują, że niespodziewany atak zimy może okazać się korzystny dla podniesienia poziomu wody w hiszpańskich rzekach i tym samym stać się sprzymierzeńcem w walce z trwającą od kilkudziesięciu miesięcy rekordową suszą.

Od kilku tygodni gminy Hiszpanii kierują liczne apele o pomoc do rządu Mariano Rajoya w związku z suszą. Jednym z podstawowych problemów są niedobory wody w dwóch głównych rzekach Półwyspu Iberyjskiego: Tagu i Duero.

Także we Francji wydano ostrzeżenie w dziewięciu departamentach w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Tu, oprócz śnieżyć wystąpiły również silne wichury. Dwie osoby zostały ranne przez spadające wyrwane gałęzie.

źródło:
Zobacz więcej