RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spalił kukłę Żyda. Skazany trafił na oddział zamknięty

Piotr Rybak (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)
Piotr Rybak (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Piotr Rybak, skazany prawomocnie za spalenie kukły Żyda, będzie odbywał karę więzienia w surowszych warunkach. Na wniosek sądu zmieniono system odbywania kary z półotwartego na zamknięty. To konsekwencja wywiadu, jakiego Rybak udzielił, odbywając karę, przez telefon.

Więzienie za spalenie kukły Żyda. „Nie zasługuje na dozór elektroniczny"

Piotr Rybak, skazany prawomocnie za spalenie kukły Żyda, trafi do więzienia. Wrocławski sąd uchylił mu zezwolenie na odbywanie kary w dozorze...

zobacz więcej

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej we Wrocławiu uwzględnił wniosek przewodniczącego Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu o nałożenie kary dyscyplinarnej na Rybaka. – Wniosek ten miał związek z rozmowami telefonicznymi, które odbył skazany i które później zostały opublikowane – powiedział sędzia Marek Poteralski, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Sąd wskazał, że rozmowy te były za długie oraz naruszały porządek prawny.

Chodzi o rozmowy, których zapisy pojawiły się na jednym z portali społecznościowych. Według zapisów Rybak mówił tam m.in.: „Polska dla Polaków, a nie dla innych nacji, które okupują naszą kochaną Polskę. Będziemy robić wszystko, żeby odbić Polskę z rąk okupantów, którzy najechali naszą ojczyznę po 1989 r.”.

Rybak został przeniesiony z oddziału półotwartego do oddziału zamkniętego Zakładu Karnego w Strzelinie. Rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu kpt. Mariusz Jastrzębski dodał, że w zamkniętym systemie odbywania kary, w przeciwieństwie do półotwartego, nie można swobodnie poruszać się po budynku oddziału, więźniowie przebywają tam w zamkniętych celach.

Będą śledztwa za przestępstwa rasistowskie

– Wobec wszystkich, którzy dopuścili się przestępstw związanych z rasizmem, będą wszczynane postępowania karne – poinformował minister...

zobacz więcej

15 listopada wrocławski sąd uchylił Rybakowi zezwolenie na odbywanie kary w dozorze elektronicznym, powodem było złe zachowanie skazanego w mediach społecznościowych oraz podczas marszu 11 listopada.

Prawomocnie na trzy miesiące bezwzględnego więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych Piotr Rybak został skazany w kwietniu tego roku. Była to kara niższa niż w I instancji z listopadzie 2016 r.

10 lipca sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu oddalił wniosek o wykonanie kary w formie dozoru elektronicznego. Skazany złożył zażalenie na to postanowienie, które zostało pozytywnie rozpatrzone przez sąd apelacyjny 5 września. 15 listopada wrocławski sąd uchylił zezwolenie na odbywanie kary w dozorze elektronicznym.

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada 2015 r., podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny. Po manifestacji, podczas której Rybak spalił kukłę Żyda, doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej