Śnieg daje się we znaki mieszkańcom. Tysiące gospodarstw bez prądu

Trwa akcja usuwania skutków obfitych opadów śniegu (fot. arch.PAP/Waldemar Deska)

W wyniku intensywnych opadów śniegu w kraju bez prądu pozostaje ponad 123 tys. odbiorców - poinformował dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Zapewnił, że w ośmiu województwach trwa usuwania skutków obfitych opadów śniegu i prace naprawcze. Sytuacja normuje się także na kolei, a lokalnie pociągi mogą mieć opóźnienia do pół godziny.

Meteorolodzy ostrzegają: Mnóstwo śniegu, może być niebezpiecznie

W siedmiu województwach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia pogodowego w związku z intensywnymi opadami śniegu. A najwięcej opadów w...

zobacz więcej

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: mazowieckim, gdzie prądu nie ma ponad 45 tys. odbiorców, łódzkim - 37 tys., świętokrzyskim - 21 tys., podlaskim - 9 tys., warmińsko-mazurskim - 5 tys. i śląskim - 4 tys. odbiorców. – Mimo akcji naprawy sieci energetycznej wciąż wielu odbiorców pozbawionych jest dostępu do sieci energetycznej – mówi Anna Adamkiewicz z RCB.

Adamkiewicz dodaje, że służby od wielu godzin pracują nad poprawą bezpieczeństwa. Rano straż pożarna podała, że w ciągu ostatniej doby interweniowała 1600 razy.

Trudne warunki dla kierowców

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że drogi krajowe są przejezdne. Może lokalnie wystąpić błoto pośniegowe, śliska nawierzchnia, więc służby apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków. W piątek w Polsce w wielu miejscach pada śnieg i śnieg z deszczem, na północnym zachodzie wystąpią opady śniegu przechodzące w opady deszczu. Bez opadów głównie na południu kraju.

źródło:
Zobacz więcej