Chip i metaliczne panele. Telstar 18 - oficjalna piłka MŚ w Rosji

Telstar 18 (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Telstar 18 – piłka mistrzostw świata Rosja 2019 – jest nawiązaniem do pierwszych oficjalnych piłek mistrzowskich. W 1970 roku w Meksyku pierwszą oficjalną piłką mundialu był Adidas Telstar – czyli klasyczna, biało-czarna biedronka.

Konstruktywizm i Lew Jaszyn. Zaprezentowano oficjalny plakat Mundialu 2018

W Moskwie zaprezentowano dziś oficjalnie plakat piłkarskich Mistrzostw Świata – Rosja 2018. Jego autorem jest rosyjski grafik Igor Gurowicz. Na...

zobacz więcej

Cztery lata później modyfikacją pierwszego Telstara grano w Niemczech i zespół prowadzony przez Kazimierza Górskiego nieoczekiwanie zajął trzecie miejsce w tej imprezie. W 1982 roku polska drużyna narodowa prowadzona przez Antoniego Piechniczka także zajęła trzecie miejsce – a grano wtedy piłką o nazwie Tango Espana.

Każde mistrzostwa począwszy od 1970 roku miały swoją dedykowaną piłkę. Przedostatnie mistrzostwa świata w RPA rozgrywano piłką Jabulani, a na ostatnim mundialu w Brazylii – była to Brazuka.

– Piłka zawiera chip NFC (Near Field Communications - komunikacja bliskiego zasięgu), co jest absolutną rewolucją – mówi o Telstarze 18 Paweł Muniak, przedstawiciel producenta.

– Pierwszy raz w piłce turniejowej pojawia się tak zaawansowana technologia. Chip pozwala połączyć się z piłką za pomocą smartfona. Każda piłka ma swój unikalny identyfikator. Przez przyłożenie telefonu do piłki telefon przekierowuje nas do specjalnej podstrony, gdzie możemy wziąć udział w różnego rodzaju wyzwaniach, podzielić się w mediach społecznościowych czy też wygrać bilety na mecz. Masa atrakcji i wydaje się, że szczególnie dla młodych jest to bardzo fajna wartość dodana. W tej piłce chip jest głównie dla widzów, którzy lubią się podzielić swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych. Nie jest to czip, który pozwala zmierzyć prędkość lotu piłki czy ocenić, czy przekroczyła linie bramkową. Tego ta piłka nie jest w stanie zrobić. Natomiast z pewnością jest to bardzo duży krok ku takim rozwiązaniom – dodał przedstawiciel producenta.

Mundial w Telewizji Polskiej. Wszystko za darmo w otwartych antenach

– Wszystkie mecze biało-czerwonej kadry, naszej piłkarskiej reprezentacji, w Telewizji Polskiej już od dzisiaj – obiecał prezes Telewizji Polskiej...

zobacz więcej

„Jak najmniej pozostawić losowi”

Paweł Muniak wykazał też podstawowe różnice między Telstarem 18 a poprzednimi piłkami.

– Przede wszystkim nowy kształt paneli. Panele te mają wydłużone krawędzie, co docelowo ma jeszcze bardziej zwiększyć stabilizację piłki w locie. Przy procesie tworzenia piłki projektanci dążyli do tego, by piłkarze mieli jak największą kontrolę nad piłką, żeby to oni decydowali o tym, jak ta piłka zachowa się w locie, jak zachowa się w kontakcie z ich nogami, aby jak najmniej pozostawić losowi. Piłka ma 6 paneli o jednakowych rozmiarach - podobnie jak w piłce Beau Jeu z ostatnich mistrzostw Europy. A więc jest ich zdecydowanie mniej niż miała piłka Telstar z 1970 roku – wtedy było ich 32 – stwierdził.

Kolorystyka piłki przypominająca „biedronkę” dobrze kojarzy się polskim kibicom, bo właśnie takimi „biedronkami” grano w 1974, kiedy Polacy zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata.

„Liczę na co najmniej trzecie miejsce”

– Mam nadzieję, że ta piłka będzie sprzyjać naszym reprezentantom. Liczę na co najmniej trzecie miejsce podczas mistrzostw świata w Rosji – oznajmił. Telstar 18 bardzo dobrze przeszedł wszystkie wymagane testy.

– Piłka była testowana przez światową elitę piłkarzy, również była poddana szeregowi testów FIFA. Musiała przejść 7 testów, aby otrzymać najwyższy certyfikat quality pro. Piłka przeszła pozytywnie wszystkie te testy, a niektóre wyniki były nawet zdecydowanie lepsze, niż oczekiwano – podsumowuje Muniak.

Polscy piłkarze wiedzą już, jaką piłką zagrają na mistrzostwach świata w Rosji, a 1 grudnia poznają rywali w fazie grupowej turnieju.

źródło:
Zobacz więcej