RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Papież Franciszek w Birmie: Zemsta nie jest drogą Jezusa

We mszy św. z udziałem Franciszka wzięło udział ponad 150 tys. wiernych (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
We mszy św. z udziałem Franciszka wzięło udział ponad 150 tys. wiernych (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Około 150 tys. osób uczestniczyło we mszy św. z udziałem papieża Franciszka w stolicy Birmy Rangunie. W homilii Ojciec Święty apelował do Birmańczyków, by nie odpowiadali przemocą na przemoc i krzywdy.

Birma: Papież Franciszek apeluje o pokój

Papież Franciszek, który pielgrzymuje do Birmy, zaapelował do przedstawicieli władz kraju o starania na rzecz przywrócenia pokoju, o poszanowanie...

zobacz więcej

Pierwsza w historii msza odprawiona przez papieża w Birmie zgromadziła, jak się podkreśla, wyjątkowe tłumy. Eksperci wskazują, że był to najważniejszy punkt religijnego programu podróży apostolskiej Ojca Świętego do Azji.

– Zanim przyjechałem do tego kraju, długo czekałem na tę chwilę. Wielu z was przybyło z daleka i z odległych terenów górskich, niektórzy nawet pieszo. Przybyłem jako pielgrzym, aby słuchać i uczyć się od was oraz aby przekazać wam słowa nadziei i pocieszenia – tymi słowami papież Franciszek rozpoczął swoją homilię. Nawiązał tym samym do pochodzenia większości katolików z Birmy. Należą oni do społeczności plemiennych zamieszkujących głównie północne regiony kraju.

Podczas mszy na błoniach hipodromu Kyaikkasan Ground papież, zwracając się do Birmańczyków, podkreślił: „Wiem, że wiele osób nosi rany w wyniku przemocy, zarówno widoczne, jak i niewidoczne”. – Myślimy, że uleczenie może przyjść ze wściekłości i zemsty. Lecz zemsta nie jest drogą Jezusa – wskazywał Franciszek. Jest nią, wyjaśnił, przebaczenie i miłosierdzie.

Żywy Kościół

Papież stwierdził również: „Kościół w Birmie jest żywy”. – Nawet mając ograniczone środki, wiele wspólnot głosi Ewangelię innym mniejszościom, zawsze bez przymusu, ale zawsze zapraszając i przyjmując – mówił.

W swojej homilii nawiązał także do działalności ewangelizacyjnej wśród ludności plemiennej. Zaznaczył, że jest ona prowadzona „nigdy nie narzucając czy zmuszając, ale zawsze zapraszając i gościnnie przyjmując”. Podkreślił, że katolicy z Birmy, mimo ubóstwa, potrafią dzielić się z innymi tym, co posiadają, okazując im dobroć i solidarność, nie zważając przy tym na odmienność religijną czy etniczną. Franciszek wspomniał o działalności tamtejszej Caritas, która – jak zauważają obserwatorzy – jest zaangażowana w niesienie pomocy uchodźcom, w tym muzułmańskiej, prześladowanej w Birmie mniejszości Rohingjów. – Bądźcie wiernymi świadkami pojednania i pokoju, których pragnie Bóg, aby panowały w każdym ludzkim sercu i w każdej wspólnocie – zachęcał.

W środę papież spotka się również z najwyższą radą mnichów buddyjskich oraz z birmańskimi biskupami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej