RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Upiorny pomysł australijskiego aktywisty. Zaprezentował maszynę do samobójstwa

Maszyna wykonana w technologii 3D ma być udostępniona w internecie jako open source (fot. exitinternational.net)

Przypomina łóżko z solarium, ale jej cel jest dużo bardziej mroczny. Maszyna o nazwie „Sarco”, zaprezentowana przez organizację „Exit International”, ma umożliwiać bezbolesne samobójstwo na życzenie.

Chiński generał popełnił samobójstwo. Był podejrzewany o korupcję

Wysoki rangą przedstawiciel armii Chin, wobec którego władze wszczęły śledztwo korupcyjne, popełnił samobójstwo - poinformowała we wtorek chińska...

zobacz więcej

Jak podkreśla dr Phillip Nitschke, założyciel „Exit International” i jeden z konstruktorów „Sarco”, urządzenie nie wykorzystuje żadnych chemikaliów czy też lekarstw, które mogłyby się okazać nielegalne. Kapsuła została wydrukowana w technologii druku 3D. Maszyna została zaprojektowana w Holandii przez dr. Nitschke i inżyniera Alexandra Banninka.

Aby skorzystać z maszyny, chętny będzie musiał wypełnić kwestionariusz dotyczący kondycji psychicznej. Jeśli ten test da odpowiedni rezultat, samobójca otrzyma specjalny kod umożliwiający skorzystanie z „Sarco”. Po zajęciu miejsca w łożu-trumnie, która po zakończeniu samobójstwa będzie mogła zostać odłączona i wymieniona na nową – w środku zostanie stopniowo uwolniony ciekły azot. Azot będzie obniżał poziom tlenu wewnątrz kapsuły, co ostatecznie ma, jak twierdzą konstruktorzy, bezboleśnie zabić osobę w środku w przeciągu kilku minut.

Projekt maszyny ma zostać umieszczony w internecie jako open source, umożliwiając każdemu pobranie projektu i własnoręczne wydrukowanie maszyny. Jak przekonuje dr Nietschke, projekt maszyny jest kolejnym krokiem na drodze do racjonalizmu i możliwości pełnego decydowania o sobie.

– Sarco nie używa żadnych substancji podlegających zakazom – podkreśla dr Nietschke. – Nie potrzebuje specjalnych ekspertyz, nie będzie nawet wykonywał żadnych zastrzyków. Każdy, kto przejdzie test, będzie mógł legalnie wejść do maszyny i zakończyć życie – dodaje.

„Exit International” jest międzynarodową organizacją non profit promującą legalizację eutanazji założoną przez dr. Philipa Nitschke w 1997 roku. Na swojej stronie internetowej organizacja oferuje m.in. zestawy umożliwiające testy czystości substancji, które w odpowiednim stężeniu mogą służyć do popełnienia samobójstwa, a które można uzyskać z dostępnych lekarstw.

źródło:
Zobacz więcej