RAPORT

Pogarda

„Czerwony kat” patronem? Szkoła średnia w Krasnodarze będzie nosić imię Dzierżyńskiego

Dzierżyński na pogrzebie Lenina w 1924 roku (fot. wikipedia.org)
Dzierżyński na pogrzebie Lenina w 1924 roku (fot. wikipedia.org)

Najnowsze

Popularne

W Krasnodarze na południu Rosji lokalne zgromadzenie ustawodawcze podjęło jednogłośnie decyzję o nadaniu miejscowej szkole średniej imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Z taką inicjatywą wystąpiła sama szkoła oraz regionalny zarząd Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Biały Dom: Rewolucja bolszewicka dała początek mrocznym dekadom komunizmu

Biały Dom z okazji przypadającego we wtorek Narodowego Dnia Ofiar Komunizmu, obchodzonego w 100. rocznicę przewrotu bolszewickiego 1917 roku, wydał...

zobacz więcej

Lokalny portal Juga.ru podał, że szkoła nr 32 już od dawna objęta jest patronatem FSB. W tej placówce oświatowej działa ekspozycja o nazwie „Więź pokoleń” opowiadająca o służbie w organach bezpieczeństwa – kolejno w rewolucyjnej Rosji, potem ZSRR i w czasach współczesnych.

Wicedyrektorka szkoły ds. pracy naukowo-wychowawczej Swietłana Sarkisjan powiedziała dziennikarzom, że „wieloletnia współpraca szkoły” z regionalnym zarządem FSB w Kraju Krasnodarskim nie zaważyła na decyzji o nadaniu szkoły imienia Dzierżyńskiego. Na ten krok wpłynęła współpraca placówki z kombatantami FSB.

Sarkisjan powiedziała też, że szkoła rozważała już wcześniej obranie Dzierżyńskiego za patrona. Placówka obchodziła we wrześniu br. 140. rocznicę urodzin Dzierżyńskiego i teraz „w końcu zdecydowała się” na taki właśnie krok.

Dzierżyński w latach 1917-26 stał na czele najpierw Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej przy Radzie Komisarzy Ludowych do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka), a po jej reorganizacji – Państwowego Zarządu Politycznego (GPU) i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU), policji politycznej sowieckiej Rosji. Jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy „wrogów ludu”, czyli politycznych przeciwników bolszewików.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej