MF: po październiku 2,7 mld zł nadwyżki w budżecie

Po październiku 2017 r. budżet miał nadwyżkę w wysokości 2,7 mld zł, wobec nadwyżki w wysokości 3,8 mld zł po wrześniu tego roku – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowych danych o budżecie.

Ministerstwo Finansów: nadwyżka budżetowa po wrześniu wyniosła 3,8 mld zł

Nadwyżka budżetowa po wrześniu br. wyniosła 3,8 mld zł – podało we wtorek Ministerstwo Finansów.

zobacz więcej

Zgodnie z komunikatem MF po październiku dochody budżetu wyniosły 295 mld zł, tj. 90,7 proc. zaplanowanych w tym roku, a wydatki sięgnęły 292,4 mld zł, tj. 76 proc. planu. Budżet osiągnął nadwyżkę w wysokości 2,7 mld zł.

– Według danych dotyczących wyniku budżetu państwa w okresie styczeń-październik i bardzo wstępnych informacji na temat wykonania dochodów i wydatków przez inne jednostki, istotne dla całego sektora finansów publicznych, deficyt sektora finansów publicznych (według metodyki ESA'2010) na koniec października szacowany jest na poziomie ok. 7 mld zł. Wzrost nierównowagi finansów publicznych (przyrost deficytu) w październiku nastąpił zgodnie z oczekiwaniami oraz tendencjami z lat poprzednich – napisano.

Harmonogram dochodów i wydatków budżetu państwa na 2017 r. przewidywał deficyt w wysokości 39 mld 557,1 mln zł po październiku i deficyt w wysokości 46 mld 487,2 mln zł po listopadzie.

Ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 59 mld 345 mln zł, ale zgodnie z zapowiedziami resortu finansów na koniec 2017 r. deficyt budżetu wyniesie ok. 30 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej