RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hipokryzja PO ws. szubienic. Internauci przypominają, kto sfinansował „wieszanie” Jana Pawła II

Happening narodowców i spektakl „Klątwa” wzbudzają kontrowersje (fot. tt/JohnMcRac/SchetynadlaPO)

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zażądał „reakcji prokuratury” na happening w Katowicach, na którym pokazano zdjęcia europosłów PO na szubienicach. W odpowiedzi internauci wytykają Platformie hipokryzję i przypominają „Błękitny Marsz” PO z 2006 r. ze zdjęciem śp. Lecha Kaczyńskiego na szubienicy oraz sfinansowanie przez Hannę Gronkiewicz-Waltz spektaklu z „wieszaniem” figury Jana Pawła II.

Wulgarny i obsceniczny spektakl. Zbiórka na zabójstwo Kaczyńskiego pod politycznym patronatem

– Już sam tytuł to profanacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Co to ma wspólnego z „Klątwą”? – pytała w TVP Info aktorka Katarzyna Łaniewska. –...

zobacz więcej

„NIE dla współczesnej Targowicy!” – pod takim hasłem odbyło się zgromadzenie narodowców w Katowicach, w trakcie którego zaprotestowali przeciwko „kłamliwym pomówieniom, jakie spadły na polskich patriotów po Marszu Niepodległości”. Pikiecie towarzyszył kontrowersyjny happening.

Zebrani na miejscu działacze powiesili na szubienicach zdjęcia sześciu polityków Platformy Obywatelskiej, którzy głosowali za przyjęciem rezolucji w Parlamencie Europejskim zmierzającej do nałożenia sankcji na Polskę. Były to wizerunki Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Danuty Huebner, Róży Thun, Danuty Jazłowieckiej oraz Michała Boniego.

Akcja jest komentowana przez wielu polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy za happening ONR obwiniają Prawo i Sprawiedliwość. Lider PO zarzucił ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi, że „jest współwinny”, a całej partii Jarosława Kaczyńskiego, że „podsyca antyeuropejskie i ksenofobiczne nastroje”.

W reakcji na to użytkownicy Twittera przypomnieli, że nie tak dawno, bo w lutym br., w Warszawie odbył się spektakl „Klątwa”, w trakcie którego powieszono na szubienicy figurę Jana Pawła II oraz mówiono o zbiórce pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. W jednej ze scen aktorka Julia Wyszyńska uprawiała seks oralny z figurą Jana Pawła II, a przedstawienie to sfinansowane zostało przez władze Warszawy, której prezydentem jest wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ujęcia z tego skandalicznego spektaklu ujawniła stacja TVP Info.

To nie jedyny skandal związany z szubienicami, który ma na koncie Platforma Obywatelska. Jak zauważa była szefowa „Wiadomości” TVP Marzena Paczuska, gdy PO zorganizowała w 2006 r. „Błękitny Marsz”, nikt nie wpadł na pomysł, by nazwać go faszystowskim z powodu eksponowanych wtedy szubienic dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chodzi o zdjęcie z wizerunkiem prezydenta na sznurku, jaki pojawił się na pochodzie.

źródło:
Zobacz więcej