RAPORT

Pogarda

Krzysztof Szczerski: Europa może wybrać Moskwę, nie Kijów

Szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (fot. KPRP/Michał Biedrzycki)
Szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (fot. KPRP/Michał Biedrzycki)

Najnowsze

Popularne

Szef kancelarii prezydenta uważa, że Ukraina popełnia ogromny polityczny błąd.

– Tylko w przypadku krajów naszego regionu, relacje z Kijowem nie są funkcją relacji z Moskwą. Obawiam się, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której Europa będzie zmuszona wybierać między Ukrainą a Rosją, to inne stolice, na które liczy dziś Kijów, wybiorą Moskwę. Wtedy ukraińskie władze zwrócą się do państw regionu o pomoc, jak było w przypadku pierwszego i drugiego Majdanu. Ale wówczas z Polski mogą już tak ochoczo nie jechać tam autobusy ze wsparciem – powiedział Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.

Według niego, „jeśli chodzi o politykę tożsamościową, to najbardziej uderzający jest zakaz ekshumacji. To nie są już kwestie pomników, tylko kwestie humanitarne”.

– My chcemy wyjąć z ziemi szczątki ludzi zakopanych w rowach przy drodze i godnie pochować. Niedopuszczalne jest warunkowanie godnego pochówku jakimiś elementami polityki pomnikowej – oświadczył prezydencki minister.


Łapiński: wizyta na Ukrainie wpisana w harmonogram wyjazdów prezydenta

„Ukraińska polityka popełnia ogromny polityczny błąd”

Krzysztof Szczerski dodał, że nie wyobraża sobie takiej postawy Polski wobec jakiegokolwiek kraju Europy, zwłaszcza w latach 90., gdy to my zabiegaliśmy o wsparcie Zachodu. – Ukraińska polityka popełnia tu, moim zdaniem, ogromny polityczny błąd. Nie rozumiem, dlaczego władze w Kijowie pozwalają na tego typu działania – powiedział Szczerski.

– Prezydent Andrzej Duda przed istotną, najbliższą wizytą na Ukrainie waży trzy strony polsko-ukraińskich relacji: z jednej strony wspólny strategiczny interes, z drugiej dwa społeczeństwa, które się zbliżyły do siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej oraz z trzeciej - zupełnie niezrozumiałą antypolską politykę ukraińskich instytucji – oświadczył Szczerski.

Pytany, czy wizyta prezydenta na Ukrainie pomoże przełamać obecny impas, choćby w kwestii ekshumacji, minister odpowiedział: „Byłoby ogromnym rozczarowaniem, gdyby w tej sprawie w kontekście wizyty prezydenta nie doszło do zmiany”.

– To by pokazało, że wewnętrzne uwarunkowania polityki na Ukrainie stoją w sprzeczności z jej geopolitycznym interesem, w którym mieszczą się także dobre relacje z Polską – ocenił.


Prezydent pojedzie na Ukrainę? Decyzja po konsultacjach z rządem

Prezydent Duda wybiera się w lutym do Wilna

Mówiąc o Białorusi, Szczerski stwierdził, że „trudno mówić o błędach naszych, raczej jest to wyhamowanie woli drugiej strony”. – Z Litwą jest natomiast tak, że prezydent Duda przyjął zaproszenie prezydent Litwy na 100-lecie obchodów niepodległości litewskiej i wybiera się w lutym przyszłego roku do Wilna – zapowiedział Szczerski.

– Nie może Polski na tych uroczystościach zabraknąć. Ale oczekujemy też, że strona litewska będzie spełniała swoje zobowiązania w sprawie polskiej mniejszości, wedle europejskich standardów – dodał szef Kancelarii Prezydenta RP.


Prezydent: nie zaakceptujemy negowania prawdy historycznej przez władze Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej