Siemiradzki na aukcji wbrew woli polskiego rządu

Londyński dom aukcyjny odrzucił polskie wnioski o wstrzymanie sprzedaży obrazu „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego – informuje w poniedziałek „Rzeczpospolita”.Odnaleziony wizerunek Chopina to reprodukcja obrazu

– Odnaleziony na początku roku nieznany wizerunek Fryderyka Chopina nie jest, jak sądzono, fotografią kompozytora – powiedziała badaczka Małgorzata...

zobacz więcej

Obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie, o czym pierwsza poinformowała „Rzeczpospolita”. „Zabytek znalazł się w katalogu dzieł sztuki rosyjskiej. Jego sprzedaż jest planowana na 28 listopada” – czytamy.

Jak podaje gazeta, z przedstawionego opisu wynika, że prywatny kolekcjoner z Niemiec chce sprzedać dzieło za 80-120 tys. funtów. Z enigmatycznej informacji można się dowiedzieć, że obraz został nabyty przez „rodziców obecnego właściciela około 1960 roku”. Sotheby's nie ujawnia, w czyich rękach dzieło jest teraz. Obraz widnieje w bazie dzieł utraconych w czasie wojny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stan obrazu jest bardzo dobry.

„Resort kultury skierował do domu aukcyjnego Sotheby's wnioski o wstrzymanie sprzedaży tego zabytku, lecz zostały one odrzucone przez Brytyjczyków” – napisała „Rzeczpospolita”.

źródło:

Zobacz więcej