SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Trwa doroczna akcja Polskiego Radia

Blisko 400 sztabów i ponad 5,7 tys. wolontariuszy działa od dzisiaj w ramach ogólnopolskiej zbiórki dla potrzebujących dzieci. To już 25. edycja akcji charytatywnej pod hasłem "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" organizowanej przez Polskie Radio.

„Kromka chleba dla sąsiada”. Dziś zbiórka żywności w ramach akcji Caritas

„Kromka Chleba dla Sąsiada” – to ogólnopolska kampania Caritas Polska, która ruszyła w całym kraju. Celem organizatorów akcji jest obudzenie w...

zobacz więcej

Akcja, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym rodzinom z dziećmi została zapoczątkowana w Lublinie, ale szybko rozszerzyła się na inne miejscowości w różnych regionach Polski. - W niedzielę dary zbierane są w ponad 70 punktach w Lublinie. W kraju powołanych zostało blisko 400 sztabów organizujących zbiórkę, działa przy nich ponad 5,7 tys. wolontariuszy - poinformowała PAP pomysłodawczyni akcji, dziennikarka Polskiego Radia Lublin, Ewa Dados.

To właśnie podczas jej audycji dla dzieci, pt. "Jasiek", powstał pomysł zbiórki.

- Organizatorem zbiórki jest społeczny komitet przy Polskim Radiu Lublin. Jesteśmy ciałem społecznym, jedynym w naszym kraju, który organizuje tak dużą akcję i jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, w Europie. Nie jesteśmy ani fundacją, ani stowarzyszeniem. Jesteśmy wciąż pospolitym ruszeniem. To, co się dzieje w dużych miastach i małych miejscowościach, jest inicjatywą ludzi, którzy sami czują potrzebę pomagania, każdy może się do nas przyłączyć - podkreśliła Dados.

W poszczególnych miejscowościach dary zbierają społecznicy, którzy organizują się w tzw. sztaby, zarejestrowane w komitecie koordynującym akcję w Lublinie. W porozumieniu z samorządami, opieką społeczną, parafiami, organizacjami charytatywnymi, wyszukują potrzebujących w swoich miejscowościach. Zebrane rzeczy przekazywane są do rodzin wielodzietnych i ubogich, domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz do ośrodków szkolno-wychowawczych. W tym roku akcja prowadzona jest również m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Białymstoku i Bydgoszczy. Dary będą zbierane do końca roku, w następnych dniach już nie na ulicach, tylko w siedzibach sztabów, a także na koncertach, zawodach sportowych i innych imprezach. Jak podkreślają pomysłodawcy, zbierane są tylko dary rzeczowe; wolontariusze nie przyjmują pieniędzy. - Większa pomoc państwa sprawia, że poprawiła się sytuacja wielu rodzin. Jednak szczególnie tam, gdzie są rodziny niepełne, choroby, niepełnosprawność, nadal sytuacja jest trudna i potrzebna pomoc charytatywna. Nie widzimy, że bieda się skończyła - powiedział Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki.

źródło:
Zobacz więcej