Porażka Petru. Lubnauer nową szefową Nowoczesnej

Duże zmiany w Nowoczesnej. Partia najpierw straciła nazwisko Ryszarda Petru z nazwy, a następnie jej założyciel stracił funkcję prezesa. Przegrał wybory na nowego przewodniczącego z Katarzyną Lubnauer. Otrzymał 140 głosów, zaś jego koleżanka partyjna – 149 głosów.

Wraca sprawa lotu do Portugalii. Joanna Schmidt przeprasza Katarzynę Lubnauer

„Przepraszam @KLubnauer za słowa w SE. Doceniam Katarzyny pracowitość i medialność. Żałuję słów, które tam padły” – napisała na Twitterze Joanna...

zobacz więcej

– Wyniki pokazują, jak bardzo wyrównany był to pojedynek – stwierdziła Lubnauer tuż po wyborach, po czym zaprosiła na scenę pokonanego Petru. Podziękowała też wszystkim, którzy na nią zagłosowali.

Z kolei Ryszard Petru podziękował Katarzynie Lubnauer za, jak to ujął, demokratyczną rywalizację. – To jest demokracja, taką partię stworzyliśmy od początku i taką chcieliśmy, żeby była – stwierdził dotychczasowy szef Nowoczesnej.

– Z Nowoczesnej nie odchodzę, wbrew plotkom – oświadczył Petru, który wyjaśnił, że będzie rozmawiał o swojej nowej roli w partii. Lubnauer zapewniła, że znajdzie byłemu przewodniczącemu odpowiednią funkcję. Wskazała, że chce czerpać z jego doświadczenia jako ekonomisty. Dodała, że liczy, na to, iż szefową klubu parlamentarnego została Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Tuż przed wyborami swoją kandydaturę na przewodniczącego wycofał Piotr Misiło i poparł ubiegającą się o to stanowisko Lubnauer. Wcześniej z kandydowania zrezygnowali przewodnicząca regionu mazowieckiego posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz szef regionu lubuskiego poseł Paweł Pudłowski; poinformowali, że poparli kandydaturę Lubnauer.

Ryszard Petru stracił na razie miejsce w nazwie partii. Konwencja Krajowa Nowoczesnej zaakceptowała zmianę nazwy z Nowoczesna Ryszarda Petru na Nowoczesna.

Szefowa klubu Nowoczesnej: Oddaliśmy Platformie najważniejsze miasto w Polsce

– Relacja z PO na razie jest niesymetryczna (...). Na razie widzę jedną rzecz: oddaliśmy Platformie najważniejsze miasto w Polsce – mówi...

zobacz więcej

Petru kandydowanie na przewodniczącego partii zapowiedział na początku września podkreślając, że oczekuje bardzo silnego mandatu. W niedawnym liście do delegatów konwencji wskazywał, że Nowoczesna ma dobry program, a on sam wizję, jak ten program skutecznie zrealizować. Zadeklarował, że jako szef partii „chce zrewolucjonizować podejście państwa do przedsiębiorczości, radykalnie zreformować służbę zdrowia, zmienić myślenie o edukacji i przywrócić ograniczane coraz bardziej wolności obywatelskie”.

Założyciel partii przekonywał, że Nowoczesna musi obecnie zwrócić dużo większą uwagę na proponowanie rozwiązań dla Polski, a nie „wchodzić w retorykę PiS-u”. – To jest na pewno to, co się nie udaje za bardzo i na to będę stawiać – zapowiedział.

Jak dodał, to co wyróżnia go spośród pozostałych kandydatów, to doświadczenie na stanowisku lidera partii.

Koniec Ryszarda Petru? Katarzyna Lubnauer chce być liderem

Przewodnicząca klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała, że będzie ubiegać się o stanowisko przewodniczącej partii. - Chcę uszanować wolę...

zobacz więcej

Ikona klasy średniej

Na tydzień przed konwencją wyborczą chęć kandydowania na lidera Nowoczesnej wyraziła Katarzyna Lubnauer. W jej ocenie, zarówno w całym obozie opozycji, jak i w strukturach ugrupowania jest bardzo silna potrzeba zmiany, dlatego zdecydowała się kandydować. – Wyborcy opozycji oczekują nowej nadziei na pokonanie PiS – wyjaśniła posłanka.

Lubnauer ocneeła, że Nowoczesna powinna odzyskać wiarygodność i stać się „ikoną klasy średniej”. – Potrzebujemy tego, żeby na czele partii stanęła osoba, która - według opinii i sondaży - ma zaufanie społeczne – podkreśliła.

Posłanka mówiła o sobie, że jest kandydatką, która potrafi jednoczyć. – Mam pewną empatię i słuch społeczny, który pozwala mi zrozumieć, w jaki sposób mówić do społeczeństwa, jak przekonywać Polaków do wizji Nowoczesnej – dodała.

– Chciałbym pogratulować Katarzynie Lubnauer i podziękować Ryszardowi Petru za jego dwa lata pracy. To musi budzić uznanie – zbudowanie partii, wejście do Sejmu, osiągnięcie tak dobrego wyniku, wprowadzenie tylu posłów – powiedział szef PO Grzegorz Schetyna po głosowaniu.

Dodał, że każdy wybór nowego szefa Nowoczesnej jest dobry dla tego ugrupowania. 2 Jestem przekonany, że będziemy dalej dobrze współpracować, tak jak w ostatnim czasie z Ryszardem Petru, bo potrzebujemy zbliżania stanowisk, aktywności, szczególnie w kontekście wyborów samorządowych. Wierzę, że wszyscy będziemy podzielać takie spojrzenie – przekonywał.

źródło:
Zobacz więcej