Ługański lider, sygnatariusz porozumień z Mińska rezygnuje. Jest w Moskwie?

Przywódca samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki miał zrezygnować (fot. REUTERS/Alexander Ermochenko)

Przywódca samozwańczej separatystycznej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) podał się do dymisji – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na media separatystów w Donbasie. Jednocześnie Ihor Płotnicki został mianowany pełnomocnikiem ŁRL ds. realizacji porozumień z Mińska. Jak przypominano, to jego podpis pod nimi figuruje.

Prorosyjscy separatyści skoczyli sobie do oczu. Na wschodzie Ukrainy trwają walki

Uzbrojone oddziały separatystów zabarykadowały się w budynku MSW tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej. Są to oddziały wierne Ihorowi Kornetowi –...

zobacz więcej

Płotnicki – podały na początku tygodnia niektóre rosyjskie media – przyjechał do Moskwy. W sieci pojawił się filmik ukazujący osobę podobną do Płotnickiego na lotnisku Szeremietiewo. Media ukraińskie informowały z kolei, że uzbrojeni ludzie w mundurach zajęli siedzibę „ługańskiego” MSW i otoczyli centrum miasta. Mieli to być zwolennicy b. szefa MSW Ihora Korneta, zwolnionego przez Płotnickiego.

Właśnie konflikt z Kornetem miał spowodować wyjazd Płotnickiego. Kornet nie uznał dymisji i po opanowaniu Ługańska ogłosił, że ludzie Płotnickiego pracują dla ukraińskich służb specjalnych.

Obowiązki przywódcy ŁRL przejął szef tzw. ministerstwa bezpieczeństwa państwowego samozwańczej republiki Leonid Pasecznyk. Ogłaszając to oświadczył, że jest zwolennikiem mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Rezygnacja z powodu „ran bojowych i kontuzji”

– Dziś Ihor Płotnicki podał się do dymisji ze względu na stan zdrowia, wywołany „ranami bojowymi” i kontuzjami. W związku z jego decyzją przystępuję do pełnienia obowiązków głowy republiki do czasu wyborów – powiedział Pasecznyk.

W zamachu w Ługańsku zginął szef separatystycznej milicji

W wyniku zamachu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Ługańsku na wschodzie Ukrainy zginął w sobotę rano naczelnik ich milicji, Ołeh...

zobacz więcej

Poinformował jednocześnie, że mimo dymisji Płotnicki zostaje mianowany pełnomocnikiem ŁRL ds. realizacji porozumień z Mińska. Wcześniej przypominano, że podpis Płotnickiego figuruje pod porozumieniami mińskimi, a ponieważ sama struktura powołana przez separatystów nie jest oficjalnie uznawana, gwarantem dotrzymania przez nich porozumień jest osobiście sam Płotnicki.

Do Ługańska wkroczyły dodatkowe oddziały Rosjan

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow oświadczył, że do Ługańska wkroczyły dodatkowe oddziały rosyjskiej armii. – Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują jednak sytuację – zapewnił.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jeszcze we wtorek zwołał gabinet wojenny, podczas którego został poinformowany o „bezprawnym przekroczeniu przez rosyjskie czołgi ukraińskiej granicy”.

Ukraińska armia w stanie podwyższonej gotowości

W związku z zaostrzeniem sytuacji w Ługańsku w stan podwyższonej gotowości postawiono ukraińskie siły zbrojne. W czwartek doszło do nasilenia walk na linii rozgraniczenia między terytoriami kontrolowanymi przez Ukrainę a rejonami zajętymi przez separatystów. Po stronie ukraińskiej zginęło pięciu żołnierzy.

Ze względu na konflikt na szczytach „władz” w Ługańsku Specjalna Misja Monitoringowa OBWE ograniczyła swoją działalność w tym mieście. Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim dotychczas ponad 10 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej