Protest w sprawie reformy sądownictwa. Przyszli też politycy opozycji

Demonstrujący skandowali: „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Pod hasłem „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska” odbyła się demonstracja pod Pałacem Prezydenckim. Do przyjścia na Krakowskie Przedmieście nawoływała Krajowa Rada Sądownictwa. Przyszli też politycy opozycji.

„Reforma sądownictwa jest w Polsce konieczna”

– W Polsce jest wielu uczciwych sędziów, ale system jest niesprawny, zbyt długo trzeba czekać na wyroki – powiedział Ryszard Czarnecki (PiS) w...

zobacz więcej

Wśród demonstrujących są m.in. posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk–Pihowicz, poseł PO Borys Budka, Barbara Nowacka oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO). Demonstrujący skandowali: „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”. Na transparentach widać napisy: „A ja wolność kocham ponad wszystko”, „Pl Defilad 19.10.2017” (data podpalenia się Piotra Szczęsnego).

Manifestujący z Akcji Demokracja chodzą z urnami wyborczymi, do których można wrzucić kartkę i zaznaczyć na niej: „wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”. Manifestanci domagają się wycofania projektów ustaw o KRS i SN.

Sejm w piątek opowiedział się za dalszymi pracami nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. Sejm nie zgodził się na wnioski opozycji o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu. Obie propozycje prezydenta trafiły do dalszych prac w komisji. Projekty krytykuje opozycja. Według posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz KRS powołany na podstawie prezydenckiego projektu nie będzie w stanie stać na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej. Zdaniem Roberta Kropiwnickiego(PO) projekt ustawy o SN „zrujnuje” Sąd Najwyższy.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS–sędziów większością 3/5 głosów. W przypadku klinczu każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS–sędziów wybierały środowiska sędziowskie.

Kwestia wyboru do Rady była w ostatnich tygodniach tematem rozmów prezydenta z PiS – mają się do tego odnosić poprawki tej partii. Wstępny kompromis ma zakładać, że gdyby w Sejmie nie było 3/5 głosów, wówczas – w drugim etapie – do wyboru członków KRS wystarczyłaby większość bezwzględna. Kluby opozycyjne mogłyby wskazać sześciu kandydatów do Rady, a większość parlamentarna – dziewięciu.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim ws. reformy sądownictwa

W południe kontynuowane będą rozmowy dotyczące prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. W Pałacu...

zobacz więcej

„Projekt dotyczący Sądu Najwyższego”

Projekt dot. SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta. W piątek Sejm nie zgodził się również na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian m.in. w Kodeksie wyborczym; o odrzucenie projektu wnioskowały ugrupowania opozycyjne; projekt został skierowany do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Opozycja zarzuca, że proponowane przez PiS zmiany mają na celu wyeliminowanie w wyborach samorządowych niezależnych kandydatów działających dla lokalnych społeczności poprzez likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych do rad gmin, określa projekt jako „zbójecką ordynację”. Projekt krytykuje też PKW.

Zaproponowane przez posłów PiS zmiany w Kodeksie wyborczym przewidują wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Projekt zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej.

źródło:

Zobacz więcej