MON chce zażegnania konfliktu: wycofuje swoją listę kandydatów na generałów

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza wycofać swoje wnioski o awans na stopnie generalskie 14 oficerów – ustalił portal tvp.info. Tym samym resort obrony chce doprowadzić do deeskalacji konfliktu na linii MON – prezydent Andrzej Duda i uniknięcia kontrowersji, które pojawiają się przy kolejnych świętach wojskowych w związku z wstrzymywaniem nominacji przez prezydenta.

Prezydent ostro o Macierewiczu. Jest nagranie

– Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to...

zobacz więcej

Od wiosny kandydaci na generałów, przedstawieni Biuru Bezpieczeństwa Narodowego, oczekują na decyzję prezydenta w sprawie ich nominacji. Najpierw Andrzej Duda zdecydował, że 3 maja (Święto Konstytucji) nie będzie awansów generalskich, a następnie nie dokonał nominacji 15 sierpnia 2017 r. (Święto Wojska Polskiego). Sytuacja powtórzyła się również 11 listopada, w Święto Niepodległości.

– Trwa analiza wniosków MON o nominacje generalskie – tłumaczył 9 października br. zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała, przyznając, że „prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do daty ewentualnego wręczenia nominacji”, a kandydatury wciąż są „analizowane pod kątem spełnienia przez oficerów wymogów formalnych, ich doświadczenia i przygotowania merytorycznego”.

Już niedługo (29 listopada) obchodzone będzie kolejne święto wojskowe, a decyzji o generalskich nominacjach nadal nie ma. Sprawa braku generalskich nominacji to jeden z elementów konfliktu na linii MON – prezydent. – Minister Antoni Macierewicz chce zbić przynajmniej ten jeden termometr i pokazać dobrą wolę – mówi w rozmowie z portalem tvp.info jeden z doradców szefa MON. Deeskalacji konfliktu ma służyć wycofanie przez MON swojej listy kandydatów na generałów, tak żeby można było na nowo ustalić kwestię nominacji. – Szef jest otwarty na rozmowę i spotkania z prezydentem, żeby obniżyć temperaturę sporu – przekonuje nasz rozmówca.

Informację portalu tvp.info potwierdziła ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowa MON. „Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie” – napisała w komunikacie rzecznik MON. „Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich”.

Zobacz więcej