„Reformę powinno się rozpocząć od fundamentów”, „musi się zmienić otoczenie wokół sądów”

– W ustawach, które są procedowane w parlamencie, mamy pewne elementy, które przywracają wiarę w sąd sprawiedliwy – oceniła w programie „Gość Wiadomości” prof. Genowefa Grabowska. W ocenie prof. Piotra Kruszyńskiego reformę należałoby zacząć od uproszczenia procedur, a nie od zmian personalnych.

KRS wzywa do demonstracji. „Została złamana zasada apolityczności sędziów”

Na stronach Krajowej Rady Sądownictwa ukazał się komunikat wzywający do demonstracji przez Pałacem Prezydenckim i wszystkimi sądami. „W ten sposób...

zobacz więcej

Sejm opowiedział się w piątek za dalszymi pracami nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie propozycje prezydenta trafią teraz do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Prof. Genowefa Grabowska wskazała, że w potocznym rozumieniu ludzie do sądu idą po sprawiedliwość, jednak w wielu wypadkach otrzymują rozstrzygnięcie, którego absolutnie nie traktują jako rozstrzygnięcia sprawiedliwego. – W ustawach, które są autorstwa prezydenta i które są procedowane w parlamencie, mamy pewne elementy, które przywracają wiarę w sąd sprawiedliwy – oceniła.

Zwróciła jednak uwagę, że do przywrócenia powszechnego odczucia, że sądy działają sprawiedliwie, potrzeba wielu lat. – Musi się zmienić otoczenie wokół sądów, musi się zmienić nasze postrzeganie praworządności – mówiła prof. Grabowska.

„Uprościć procedury”

W ocenie prof. Piotra Kruszyńskiego reformę należałoby zacząć od uproszczenia procedur, a nie od zmian personalnych. Wskazał, że największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowania i zbytni formalizm w drobnych sprawach. – Powinno się rozpocząć od dołu tę reformę, od fundamentów, a nie od dachu. Jeżeli się nie uprości procedury w sprawach drobnych, to niewiele z tej reformy wyjdzie – mówił.

Prezydencki projekt noweli ustawy o KRS skierowany do komisji

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa został skierowany do dalszych prac w komisji; w piątkowym głosowaniu Sejm nie...

zobacz więcej

Prof. Kruszyński odniósł się również do czwartkowej wypowiedzi prezydenta Francji o polskich ustawach sądowych. Emmanuel Macron zarzucił im niekompatybilność z rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach UE i z wartościami europejskimi.

– Nie jest to prawda. W bardzo wielu krajach UE jest tak, że albo legislatywa, albo wręcz egzekutywa wybiera, czy też mianuje, sędziów. Na przykład w RFN ministrowie poszczególnych landów mianują sędziów, w Hiszpanii Kortezy (parlament – red.) wybierają sędziów, w Austrii prezydent federalny mianuje sędziów – wyliczał gość TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej