Zbigniew Ziobro: KRS potrzebuje tlenu nowej, dobrej zmiany

– Nie da się dokonać w Polsce zmiany sądownictwa w jakimkolwiek obszarze w sytuacji, gdy jej główny organ, który jest „szefem wszystkich sędziów”, będzie głównym hamulcowym – mówił w programie „O co chodzi” (TVP Info) minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wskazując na konieczność zmian w KRS. – Tworzymy mechanizm, który spowoduje, że kliki w sądownictwie zostaną przewietrzone – powiedział.

Sejm za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o SN

Sejm opowiedział się w piątek za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym; odrzucenia projektu chciała PO, Nowoczesna...

zobacz więcej

Sejm opowiedział się w piątek za dalszymi pracami nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie propozycje prezydenta trafią teraz do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Istota rzeczy w Polsce sprowadza się do tego, jak będzie zarządzane sądownictwo. Czy to będzie ta przegniła korporacja, państwo w państwie, czy wpuścimy tam tlen związany z czynnikiem demokratycznym. Tlen nowej, dobrej zmiany w tym tego słowa znaczeniu, że wprowadzimy ludzi, którym będzie się chciało ciężko pracować, od których będziemy też wymagać znacznie intensywniejszej pracy – powiedział w TVP Info min. Zbigniew Ziobro.

„Szef wszystkich sędziów”

Podkreślił, że „tego efektu z całą pewnością nie będzie, jeśli nie zmienimy KRS, bo nie da się dokonać w Polsce zmiany sądownictwa w jakimkolwiek obszarze w sytuacji, gdy jej główny organ, który – można powiedzieć – jest szefem wszystkich sędziów, będzie głównym hamulcowym, jak to do tej pory było, i będzie wspierał wszelką patologię, jaka dzisiaj ma miejsce w sądownictwie”.

Minister ocenił, że znaczna część sędziów z KRS jest „zainteresowana obstrukcją, dezintegracją, dezorganizacją tego, co się dzieje, a nie wsparciem sensownej reformy polskiego sądownictwa”.

KRS wzywa do demonstracji. „Została złamana zasada apolityczności sędziów”

Na stronach Krajowej Rady Sądownictwa ukazał się komunikat wzywający do demonstracji przez Pałacem Prezydenckim i wszystkimi sądami. „W ten sposób...

zobacz więcej

Kolejny argument za zmianami

We wtorek KRS opublikowała komunikat, w którym namawia do uczestnictwa w proteście przeciw reformie sądownictwa. „Rozwiązania w projektach ustaw o SN i KRS likwidują niezależność sądów” – napisał w komunikacie rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. „W piątek spotykamy się przed Pałacem Prezydenckim i przed sądami w całym kraju, by wyrazić naszą opinię o niszczeniu państwa prawa” – zapowiedział.

Zapytany o to zaproszenie przez KRS na piątkową manifestację min. Ziobro powiedział, że „to jest kolejny, nie wiem, czy ostatni, argument, który przemawia za tym, aby dokonać zasadniczej zmiany Krajowej Rady Sądownictwa”.

– Jeżeli do KRS trafią ludzie, którzy mają niski poziom moralny, etyczny, a czasami wręcz są ludźmi zdemoralizowanymi, o czym świadczyć może ich zachowanie w różnym wymiarze, to później działanie tego organu bardzo negatywnie wpływa na standardy w całym sądownictwie. I my chcemy dokonać zmiany – powiedział Ziobro.

„Szansa dla przyzwoitych ludzi”

– To, o czym mówi KRS, nie ma nic wspólnego z wolnymi sądami. Chyba że wolnymi od prawa, etyki, zasad, dyscypliny pracy, profesjonalizmu, osobistej kultury w stosunku do ludzi, którzy często są traktowani jak śmieci w sądach – wyliczał. Podkreślił jednocześnie, że w sądownictwie jest „wielu przyzwoitych ludzi”, którzy – w ocenie ministra – byli spychani na margines.

– My chcemy dać im szansę i chcemy stworzyć mechanizm, który spowoduje, że te bardzo gęste klimaty, które doprowadziły do wytworzenia się sitwy, kliki w sądownictwie, zostaną przewietrzone poprzez mechanizm demokratycznego wyboru sędziów – zaznaczył. Pytany, czy Andrzej Duda wytrzyma presję związaną m.in. z ustawami o KRS i SN, Ziobro wyraził nadzieję, że prezydent chce zmiany realnej i będzie tę zmianę popierał.źródło:
Zobacz więcej