Ponad tysiąc osób objętych zakazem wjazdu na Ukrainę

Krym wciąż jest nielegalnie okupowany przez Rosję (fot. Maksim Voytenko/Anadolu Agency/Getty Images)

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna poinformowała, że w wyniku nielegalnego przekroczenia granicy z zaanektowanym przez Rosję Krymem ponad 1,3 tys. cudzoziemców zostało objętych zakazem wjazdu na Ukrainę.

Donbas staje się jednym wielkim polem minowym

Asystent sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Ursula Müller pojechała do Donbasu przyjrzeć się sytuacji w ogarniętym konfliktem...

zobacz więcej

Za legalne przekroczenie granicy administracyjnej z Krymem władze w Kijowie uznają jedynie wjazd na półwysep przez ukraińskie punkty kontrolne na tejże granicy. Cudzoziemcy, którzy przybywają na Krym od strony Rosji, łamią ukraińskie prawo.

– Od początku roku sporządzono ponad 2 tys. protokołów administracyjnych za złamanie zasad wjazdu na tymczasowo okupowane terytorium Ukrainy. W związku z tym podjęto ponad 1,3 tys. decyzji o zakazie wjazdu na Ukrainę, w tym wobec prawie 100 artystów i działaczy kultury – przekazała Straż Graniczna na Facebooku.

W środę ukraińskie służby nie wpuściły do kraju białoruskiego rapera Maksa Korża, który planował koncert w Kijowie. Przyczyną były jego wcześniejsze występy na Krymie. W tym samym dniu i z tej samej przyczyny trzyletni zakaz wjazdu na Ukrainę otrzymał rosyjski aktor Fiodor Dobronrawow.

Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku. Stało się to po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

źródło:

Zobacz więcej