Prezes TK: Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Stępnia zostało wznowione

Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego w stanie spoczynku Jerzego Stępnia zostało wznowione – poinformowała w programie „Gość Wiadomości” prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Chodzi o udział sędziego Jerzego Stępnia w demonstracji, która odbyła się 6 maja tego roku.

Postępowanie dyscyplinarne w TK wobec Jerzego Stępnia. Za zaangażowanie polityczne

zobacz więcej

Jak mówiła prezes TK, Sąd Dyscyplinarny pod przewodnictwem sędzi Sławomiry Wronkowskiej uchylił poprzednie postanowienie rzecznika dyscyplinarnego. Sąd uznał, że są podstawy do wszczęcia i prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Chodzi o udział sędziego Jerzego Stępnia w demonstracji, która odbyła się 6 maja tego roku w Warszawie.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego powiedziała, że w odpowiedzi na jej zapytanie sędzia Jerzy Stępień przyznał, iż uczestniczył w demonstracji „jako obywatel”. Jednak – jak powiedziała Julia Przyłębska – sędzia nie jest „tylko zwykłym obywatelem, ale sędzią, co prawda w stanie spoczynku” – pobiera z tego tytułu wysokie uposażenie i powinien ograniczać swoją działalność, aby nie można było mu zarzucić, że jest sędzią politycznym.

Wcześniej rzecznik dyscyplinarny sędzia Stanisław Rymar uznał, że brak jest podstaw do prowadzenia postępowania.

Julia Przyłębska złoży doniesienie do prokuratury ws. publikacji „Gazety Wyborczej” i „Faktu”

Najpierw dementi, teraz doniesienie do prokuratury. Prezes Trybunału Konstytucyjnego wstąpi na ścieżkę prawną ws. ostatnich publikacji, które...

zobacz więcej

Prezes TK o Marku Biernackim

Prezes Przyłębska ustosunkowała się do planów byłego ministra spraw wewnętrznych Marka Biernackiego, który na najbliższym posiedzeniu służb specjalnych zamierza pytać „o udział służb specjalnych w przejęciu Trybunału Konstytucyjnego”.

- Zarzut bazuje na całkowicie nieprawdziwych informacjach z „Gazety Wyborczej”. Wcześniej minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński złożył oświadczenie, że nie byłam i nie jestem pracownikiem jakichkolwiek służb. To powinno wystarczyć, ale spektakl trwa nadal – skonstatowała Julia Przyłębska.

Prezes Trybunału wyraziła przy okazji zdziwienie, że dopytywać o służby w TK zamierza akurat poseł Biernacki. – Był ministrem spraw wewnętrznych, jest prawnikiem, powinien wiedzieć, że komisja sejmowa jako organ pomocniczy Sejmu nie może się zajmować sprawami sędziów i Trybunału w takim zakresie, w jakim chciałby tego poseł Biernacki – uważa sędzia.

– Sugerowanie, że służby w jakikolwiek sposób kierują TK jest dla mnie oburzające, dlatego postanowiłam złożyć zawiadomienie do prokuratury. Uczyniłam to w październiku, prokuratura będzie prowadzić postępowanie - oświadczyła prezes Trybunału.

źródło:
Zobacz więcej