Kamila Gasiuk-Pihowicz straci immunitet? Sejmowa komisja za uchyleniem

Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka partii Nowoczesna (fot. arch. PAP/Arek Markowicz)

Komisja regulaminowa i spraw poselskich rekomenduje Sejmowi uchylenie immunitetu posłance Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz i tym samym udzielenie zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności cywilnej – taką uchwałę przyjęto podczas środowego posiedzenia komisji.

Kamila Gasiuk-Pihowicz pozwana przez b. ministra skarbu na 100 tys. zł

Kamila Gasiuk-Pihowicz została pozwana przez byłego eurodeputowanego PiS i byłego ministra Skarbu Państwa, Dawida Jackiewicza. Pozew dotyczy słów...

zobacz więcej

O uchylenie posłance immunitetu wnioskował b. minister skarbu Dawid Jackiewicz (PiS), który wytoczył jej proces o ochronę dóbr osobistych. Pozew w tej sprawie został złożony w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Jackiewicz domaga się od Gasiuk-Pihowicz zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. złotych.

Gasiuk-Pihowicz, komentując dla PAP środowe stanowisko komisji, oceniła, że jest ono „niekorzystne dla debaty publicznej”. – Ja zawsze poruszam najtrudniejsze kwestie, stawiam trudne pytania w interesie publicznym i będę to nadal robić. Absolutnie nie dam się zastraszyć pozwami na wysokie kwoty – podkreśliła.

Poważne zarzuty czy oszczerstwa?

Pozew byłego ministra skarbu dotyczy wypowiedzi posłanki Nowoczesnej, która padła podczas lipcowych prac w Sejmie nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. – Ja bym chciała przypomnieć Państwu kilka faktów. Dawid Jackiewicz – były minister skarbu w obecnym rządzie Beaty Szydło – w czasie poprzednich rządów PiS w 2006 r. brał udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Polityk PiS wdał się z nim w szarpaninę, popchnął go, głowa tego bezdomnego człowieka roztrzaskała się o beton. A potem co zrobiła prokuratura Ziobry? Umorzyła sprawę partyjnego kolegi, mimo że po awanturze z nim zginął człowiek – mówiła wówczas Gasiuk-Pihowicz.

Obecny na środowym posiedzeniu komisji pełnomocnik Jackiewicza, argumentował, że lipcowa wypowiedź Gasiuk-Pihowicz naruszyła godność byłego ministra skarbu, a także naraziła go na utratę zaufania publicznego, które jest mu niezbędne, jako osobie publicznej.

– Twierdzenia przedstawione przez panią poseł nie tylko nie polegają na prawdzie, ale również w odniesieniu do pana Dawida Jackiewicza pozostają dalece bezprawne i oszczercze – powiedział prawnik.

Umorzenie wydał minister Tuska

Wskazywał przy tym, że postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego w sprawie śmierci mężczyzny zostało wydane 14 grudnia 2007 roku, kiedy to ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym nie był już Zbigniew Ziobro, a wskazany na te stanowiska przez ówczesnego premiera Donalda Tuska, Zbigniew Ćwiąkalski.

Gasiuk-Pihowicz broniła się, że nie sugerowała żadnej odpowiedzialności Jackiewicza za śmierć mężczyzny – chodziło jej tylko o nieprawidłowe – w jej ocenie – działanie ówczesnej prokuratury, która umorzyła postępowanie w tej sprawie na wczesnym etapie. – Moja wypowiedź była wyrażona w związku z istotnym tematem, jakim było to, że obecnie rządząca partia dąży do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Analogie nasuwały się same – tłumaczyła posłanka.

Cios albo samobój

Przyznała, że przywołana przez nią sprawa Jackiewicza była „parlamentarnym ciosem wymierzonym w bardzo czuły dla polityków PiS punkt”. – Ale to był cios, który został zadany zupełnie fair. On był zgodny z zasadami debaty parlamentarnej, w pełni zgodne z przepisami prawa – zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz. Dodała, że pozew Jackiewicza traktuje jako „próbę zakneblowania jej ust”.

Bunt kobiet w partii Ryszarda Petru

W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się konwencja krajowa Nowoczesnej, podczas której delegaci wybiorą przewodniczącego partii. O to...

zobacz więcej

Występujący jako pełnomocnik Gasiuk-Pihowicz poseł PO Borys Budka podkreślał, że wypowiedź posłanki Nowoczesnej była rzetelna i nie naruszyła dóbr osobistych byłego ministra skarbu. Przypomniał, że w podobnych przypadkach dotyczących polityków PiS, m.in. wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, czy posła Dominika Tarczyńskiego, sejmowa większość była przeciwna uchyleniu im immunitetu.

– Ile trzeba mieć w sobie hipokryzji, żeby udawać, że w tamtych przypadkach, to państwo nie widzicie problemu a tutaj nagle tak bardzo chcecie, żeby sądy badały sprawę – powiedział Budka. Posłowie PiS przekonywali z kolei, że Gasiuk-Pihowicz powinna stanąć przed sądem i tam bronić swoich racji.

– Pani poseł, pani jest obrońcą wolnych sądów, przekonuje pani, że ma rację, więc powinna to udowodnić przed sądem – zwrócił się do posłanki Nowoczesnej Arkadiusz Mularczyk (PiS). W podobnym tonie wypowiadał się jego klubowy kolega Andrzej Matusiewicz. W jego ocenie, wypowiedzi Gasiuk-Pihowicz naruszyły dobra osobiste Jackiewicza.

Posłanki broni PO, PSL i Nowoczesna

Po zakończeniu obrad komisji w obronie Gasiuk-Pihowicz wystąpili wspólnie posłowie: Nowoczesnej, Platformy i PSL. Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła, że uchwała komisji jest próbą „zastraszania opozycji”.

– Mamy takie głębokie przekonanie, że PiS nie potrafiąc poradzić sobie z Kamilą w debacie parlamentarnej, posuwa się do środków, które są nie czym innym, jak próbą kneblowania i zastraszania opozycji – powiedziała Lubnauer.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 28 grudnia 2006 r. Jadącą tego dnia autobusem, wraz z synem, żonę Dawida Jackiewicza zaczepił pijany i agresywnie zachowujący się mężczyzna. Wykrzykiwał, że chłopiec jest jego dzieckiem i próbował go wyszarpnąć matce. Kobieta wysiadła z autobusu i wezwała męża przez telefon.

Pijany, 50-letni mężczyzna wysiadł jednak za nimi, wyrwał chłopca i chciał się z nim oddalić. Jackiewicz, który przyjechał na miejsce zdarzenia, popchnął mężczyznę. 50-latek upadł, uderzając się w głowę. Po kilku dniach zmarł w szpitalu. W grudniu 2007 roku wrocławska prokuratura umorzyła postępowanie tej sprawie.

źródło:

Zobacz więcej