Rozbito grupę, która legalizowała pobyt cudzoziemców w Polsce

Obcokrajowcy na podstawie fałszywych oświadczeń właścicieli firm o zamiarze ich zatrudnienia otrzymywali w konsulatach wizy z zezwoleniem na pracę (fot. strazgraniczna.pl)

Policja rozbiła polsko-ukraińską grupę przestępczą, która zajmowała się legalizowaniem pobytu cudzoziemców w Polsce. Na jej trop wpadła Straż Graniczna z Kłodzka. Dotąd zatrzymano cztery osoby.

Dziesięć lat wydawała wizy i paszporty. Fałszywa ambasada USA w Ghanie

Potrzebna wiza czy paszport „na szybko”? Tam można było to załatwić od ręki. W stolicy Ghany, Akrze, przez dziesięć lat funkcjonowała fałszywa...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Rafał Potocki, członkowie grupy pomagali obywatelom Ukrainy, Rosji, Białorusi i Uzbekistanu uzyskać dokumenty pozwalające na pobyt w Polsce. Załatwiali im wizy, zezwolenia na pracę oraz karty pobytu.

– Cudzoziemcy, którzy deklarowali chęć przyjazdu do Polski, a także ci, którzy chcieli przedłużyć pobyt w Polsce, płacili od 100 zł do 3 tys. zł, za zalegalizowanie pobytu. Kwota zależała od rodzaju dokumentu, który chciał otrzymać cudzoziemiec – powiedział rzecznik.

Jak wyjaśnił, obcokrajowcy na podstawie fałszywych oświadczeń właścicieli firm o zamiarze ich zatrudnienia otrzymywali w konsulatach wizy z zezwoleniem na pracę. Cudzoziemcy po przyjeździe do Polski nie podejmowali pracy u polskich pracodawców wskazanych w oświadczeniach.

Straż graniczna podała, że w tej sprawie w ciągu dwóch lat firmy zarejestrowały prawie 700 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców i uzyskały ponad 100 rocznych zezwoleń na pracę i kilkadziesiąt kart pobytu.

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie aresztował dwóch obywateli Ukrainy na trzy miesiące. Do tej pory zarzuty postawiono czterem osobom. – Niewykluczone są dalsze zatrzymania osób powiązanych z grupą – dodał Potocki.

źródło:

Zobacz więcej