Kreml: będziemy bronić interesów zatrzymanego Sulejmana Kerimowa

Sulejman Kerimow (fot. REUTERS/Stringer)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że Rosja dołoży wszelkich starań w celu ochrony interesów zatrzymanego we Francji biznesmena Sulejmana Kerimowa, który z ramienia Dagestanu zasiada w wyższej izbie parlamentu Rosji, Radzie Federacji.

„Krym został włączony do Rosji nielegalnie”. Kreml oburzony słowami rywalki Putina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił jako „niewłaściwe pod względem treści i formy” oświadczenie kandydatki na prezydenta Kseni Sobczak na...

zobacz więcej

– Status senatora i to, że Kerimow jest obywatelem Rosji, jest gwarancją, iż dołożymy wszelkich starań w celu obrony jego prawomocnych interesów – powiedział Pieskow. Zapewnił, że intensywne działania prowadzi obecnie MSZ Rosji.

Pieskow wyjaśnił także, że Kerimow ma paszport dyplomatyczny i na terytorium Francji wjechał z tym dokumentem. Wcześniej media informowały, że wizyta biznesmena w Nicei miała charakter prywatny, a paszportu dyplomatycznego członkowie Rady Federacji używają tylko podczas delegacji służbowych.

Jak podały media we wtorek, Kerimow został w poniedziałek wieczorem zatrzymany na lotnisku w Nicei przez francuską policję. Według doniesień medialnych zatrzymanie ma związek ze śledztwem w sprawie uchylania się od płacenia podatków.

Przedstawiciel Rady Federacji Konstantin Kosaczow poinformował w środę, że areszt biznesmena został przedłużony o dobę i że na razie nie przedstawiano mu żadnych zarzutów. Kerimow „rozmawiał z przedstawicielami prokuratury francuskiej i nie przyznaje się do żadnych oskarżeń” – powiedział Kosaczow.

„Polityczna farsa”, „pomysł kremlowskich ekspertów”. Specjaliści bezlitośni dla Kseni Sobczak

Sprzeniewierzenie się interesom opozycji, grę w interesach Kremla i brak zaplecza politycznego – tak rosyjscy politolodzy i blogerzy ocenili...

zobacz więcej

Kerimow reprezentuje leżący na Kaukazie Północnym Dagestan w Radzie Federacji od 2008 roku. Wcześniej był deputowanym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej. Według pisma „Forbes” jest jednym z najzamożniejszych biznesmenów Rosji – zajmuje 21. miejsce na liście najbogatszych z majątkiem 6,3 mld USD. Jest właścicielem m.in. pakietu kontrolnego akcji spółki Nafta Moskwa. Do rodziny Kerimowa należy lotnisko w Machaczkale i ponad 80 proc. udziałów w koncernie Polus (Polyus), który jest największym w Rosji – i jednym z większych na świecie – producentem złota.

Wiosną gazeta „Nice Matin” pisała, że w willi Hier, należącej ponoć do Kerimowa, przeprowadzono rewizję, a policja w Antibes prowadzi śledztwo w sprawie zakupu nieruchomości na Lazurowym Wybrzeżu po zaniżonej cenie, w celu uniknięcia podatków. Współpracownik biznesmena zaprzeczał wtedy, by do Kerimowa należała jakakolwiek nieruchomość za granicą.

źródło:

Zobacz więcej