CBA w „Warzywach Dolnośląskich”. Chodzi o miliony wyłudzeń

Przestępcze działania doprowadziły do znaczących uszczupleń w podatku VAT (fot. cba.gov.pl)

Kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym Grupy Producenckiej „Warzywa Dolnośląskie” zatrzymali agenci z wrocławskiej delegatury CBA. Przestępstwo polegało na wyłudzeniu dotacji krajowych i z funduszy unijnych na budowę przechowalni warzyw – poinformowało CBA.

Wyłudzenia VAT: analitycy wykryli 30 łańcuchów nieuczciwych firm

Od 1 marca, czyli od momentu startu Krajowej Administracji Skarbowej, wykryto 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom VAT. Straty Skarbu Państwa...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Temistokles Brodowski poinformował, że funkcjonariusze CBA z Wrocławia zatrzymali byłego prezesa i byłą prokurent jednej z katowickich spółek.

„Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń na inwestycje. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby uwiarygadniały przepływy finansowe grupy producenckiej po to, by mogła ona dostać dotacje na budowę i wyposażenie przechowalni warzyw” – napisał rzecznik w komunikacie.

Dodał, że postępowanie przygotowawcze dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie, na podstawie nierzetelnej i nieprawdziwej dokumentacji finansowej, mieli zawyżać wartość robót i zakupów sprzętu i maszyn zrealizowanych na potrzeby wspomnianej wcześniej budowy.

„Tym samym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu jako pokrzywdzony została doprowadzona do niekorzystnego wydania ponad 50 mln zł. Pieniądze stanowiły dotacje rekompensujące koszty inwestycji rolnej. 75 proc. ich wartości stanowiły środki Unii Europejskiej. Pozostałe środki były krajowe i pozostawały w dyspozycji Delegatury Regionalnej ARiMR we Wrocławiu” – napisano w komunikacie.

Brodowski dodał, że przestępcze działania doprowadziły też do znaczących uszczupleń w podatku VAT na kwotę ponad 6 mln zł. Śledztwo obejmuje jedenastu podejrzanych.

źródło:

Zobacz więcej